Çoklu Dokunmatik Patenti Apple’ın

Apple aylardır peşinde olduğu patenti nihayet adlı. Kapasitif çoklu dokunmatik ekran olarak adlandırdığımız teknolojinin patentini kendi üzerine alan Apple, bu patent ile rakip akıllı telefon üreticilerinin üzerinde büyük bir baskı kurabilir.

Apple’ın kapasitif çoklu dokunmatik patentini alması, şirkete, rakiplerine fikir ihlali davaları açmak için büyük bir koz sunuyor. “Çok fonksiyonlu taşınabilir cihazların dokunmatik ekranıyla birlikte kullanmak için yönetim metodu” teknik terimi ile kayıtlara geçen bu patenti almak için Apple uzun süredir çaba gösteriyordu. İlk Apple iPhone’la birlikte tanıştığımız bu teknoloji, ekranı daha interaktif bir hale getirerek günümüzde sık sık kullanıdığımız akıllı telefon kavramının da önün açmış oldu. Teknoloji uzmanları Apple’ın aldığı patent sayesinde, özellikle Samsung, HTC ve LG’ye bol sıfırlı patent davaları açabileceğini söylüyor.

 

 

Bu patent sadece akıllı telefonlarda değil, tabletler, navigasyon cihazları, medya player’lar ve çoklu dokunmatik ile yönetilen diğer tüm cihazlar konusunda Apple’ın eline inanılmaz bir güç bahşetmiş oluyor. Dokunmatik ekranın günümüzün teknolojik oyuncaklarının vazgeçilmezi olduğunu göz önünde bulundurursak, Apple’ı rekabette inanılmaz bir noktaya da taşıyor.

Apple’ın açması muhtemel petent ihlali davalarından çıkacak kararlar ise tamamen mahkemelerin inisiyatifine kalmış olacak. Hukuki olarak teknolojinin yaratıcısı ve isim babası sıfatını alan Apple, normatif hukuka göre her açtığı davada haklı olacak.Mahkeme başkanlarının vereceği karar, günümüz teknolojilerini yorumlayarak değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkacaksa sorun yok, ama normatif hukukun şartlarına göre karar çıkacaksa diğer firmaların Apple’ın elinden çekeceği var.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 845
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.