Core i7-2600K ile 6 GHz

Intel’in 2011 yılı ile piyasaya sürdüğü yeni Core serisi, Sandy Bridge mimarisiyle daha az güç tüketimi ve daha fazla performans vaad ediyor. 32nm üretim sürecinden çıkan bu işlemcilerin en büyük farklılığı mimari yapısı. Intel, mimari yapıda yaptığı değişikliklerle çok daha stabil ve hız aşırtmaya yatkın işlemciler geliştirdi

 

Sandy Bridge işlemciler, Turbo özelliğiyle birlikte rahatlıkla 4 GHz barajına ulaşabiliyor. Taban frekans üreteçleri işlemci içerisine alınmış olsa da çarpan kilidi kapalı Core i5 2500 ile 4GHz’e çıkmak mümkün oluyor. Ancak yine de eski usül hız aşırma yöntemlerinin bu işlemcilerde işe yaramadığı bir gerçek.

Çarpan kilidi açık işlemcilerde de durum farklı değil. K serisi işlemcilerin çarpan sayısını değiştirip rahatlıkla hız aşırtma yapılabiliyor. Hatta bu şekilde hava soğutma ile 5 GHz’in üzerine çıkabilen kullanıcılar da oldu. Fakat getirilen sınırlandırmalar sebebiyle bu işlemciler rekora imza atamıyor.

 

 

Ancak Booooon adlı Japon hız aşırtmacı, sıvı azot soğutma ile Sandy Bridge işlemcilerle 6GHz barajını aşmayı başardı. Serinin en üst model işlemcisi olan Core- i7 2600K’yı kullanan Booooon, Asus Maximus IV Extreme anakart, 4GB Corsair RAM ile birlikte işlemcinin çarpan kilidini 56x, taban freakns değerini ise 107.2 MHz’e yükseltmiş. Tüm bunların sonunda Core i7- 2600K, 6003 MHz ulaşmayı başarmış ve stabil biçimde PiFast testini tamamlamayı başarmış.

Daha önce işlemcilerle 7GHz barajı aşılmıştı. Yani Sandy Bridge rekor kırmaktan uzak. Ancak performans olarak baktığımızda şimdiye kadar alınan en yüksek üçüncü dereceye imza atmış. Core i7-2600K’nın 12.25 saniye ile üçüncü olduğu listenin birincisi ise Core i7-990X.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 982
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.