Deprem, Akıllı Telefon ve Tablet Fiyatlarını Artıracak

Dünyadaki akıllı telefon ve tablet belleklerinin %40’ını üreten  Japonya’nın yaşadığı depremin ardından cihazların fiyatlarının artacağı endişesi bu kez dünyayı sarstı. Japonya’da gerçekleşen 8.9’luk deprem ve ardından ülkeyi vuran tsunaminin yarattığı tahribat, akıllı telefon ve tablet bilgisayarda kullanılan flash belleklerde fiyatların artacağı endişesini yarattı.

 

Habetürk’ün derlediği habere göre Japonya’da 8.9 büyüklüğünde depremin yol açtığı tsunami çip endüstrisini de titretti. Özellikle akıllı telefon, tablet bilgisayar, video kamera ve dijital kamera gibi cihazlarda kullanılan flash belleklerin üretildiği fabrikaların zarar görmesiyle üretime ara verilmesi bu ürünlerin fiyatının artacağı endişesine sebep oldu.

 

Objective Analysis’in açıkladığı rapora göre dünyada NAND belleklerin %40’ı, cep telefonlarında kullanılan DRAM çiplerininse %15’i Japonya’da üretiliyor. Objective’in analisti Jim Handy deprem nedeniyle talebin karşılanmasının zorlaşacağını ve fiyatların tırmanacağını öngörüyor.

Fakat deprem herkese zarar vermedi. Japonya’daki felaketin Tayvan’daki teknoloji firmalarını olumlu etkileyeceği de yapılan öngörüler arasında. Marketwatch’un analizine göreyse Japonya’daki gecikme ve iptaller nedeniyle bellek üretiminin çoğu Tayvan’a kayabilir.Depremden sonra üretime ara veren tek sektör ne yazık ki bilişim ve teknoloji sektörü olmadı. Nissan’ın Japonya’daki üç fabrikasında üretimini durdurmasının ardından, Toyota Motor ve Honda’da fabrikalarındaki üretlerini  dondurulacaklarını açıkladı. Depremin yarattığı kaygıları gidermek amacıyla finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için her türlü çabayı sarf edeceğini bildiren Japonya Merkez Bankası (BOJ) bugün toplandı. Tokyo Borsası da işlemlerine devam edecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1005
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.