Devler Yine Satın Alma Peşinde

Skype’ın satın alma sürecini yakından takip edenler görmüş olacaklardır. Google, Microsoft ve Yahoo gibi teknoloji devleri, görüntülü konuşma denildiğinde ilk akla gelen yazılımlardan Skype’ı satın almak için kıyasıya bir yarışa girmiş ama lokmayı yutanyazılım devi Microsoft olmuştu.

Yukarıda adı geçen devler, şimdi, farklı bir şirketi satın almak için sert bir rekabete girdi. Satın alınacak şirket: Hulu… Hulu konusunda fikri olmayanlar varsa kısaca bahsedelim; internet üzerinden televizyon izleyebileceğiniz YouTube benzeri bir video on-demand (istediğiniz anda video) sitesi. Hulu’nun YouTube’dan farkı ise özellikle televizyon programları ve dizilere doğrudan erişimin sağlandığı kanalların bulunması.  Hulu’ya şu anda girip bakacak Türk kullanıcılar için küçük bir not aktaralım neredeyse tüm videolarda, yayınları bizim bölgemizin izleyemeyeceği uyarısı karşınıza çıkacaktır.

Tekrar satın alma konusuna dönecek olursak, Los Angeles Times’ın aktardığı habere göre, Google, Microsoft ve Yahoo bu video on demand sitesini almaya kafayı taktı. İnternette izlenen videoların günümüzde televizyondan izlenen video süresine yaklaştığını düşünecek olursak, teknoloji devlerinin neden bu denli iştahla saldırdığını anlayabiliriz. 

Satın alma konusunda özellikle YouTube’un da sahibi olan Google’a ek bir sayfa açmak gerekiyor. YouTube’u satın aldıktan sonra geçtiğimiz yıl ortasından bu yana çevrim-içi eğlenceyi buraya kanalize etmek isteyen arama devinin en son 100 milyon dolar bir bütçe ayırdığını biliyoruz. YouTube’a normal videoların yanında izle-öde ve kirala-öde sistemi getirmek isteyen Google’ın bu açıdan Hulu’ya farklı bir anlam yüklediği gözlerden kaçmıyor.

Ama Google’ın önünü kesmek için daha önce karşımıza çıkan Apple-Microsoft ortaklığı gibi satın almaya yönelik küçük oyunlar burada da karşımıza çıkacaktır. Microsoft ise oyun konsolu Xbox 360 için hazırlayacağı yeni video içeriği için bir başlangıç noktası olarak görüyor gibi.

Kısacası Hulu gibi bir satın alma, tüm bahsettiğimiz şirketlerin gelecek planlarında katalizör görevi göreceği için herkesin iştahını kabartıyor. Bakalım kazanan kim olacak, televizyonu çevrimiçi eğlence yapmak isteyen Google mı yoksa Skype’ı çekip kendi saflarına katan Microsof mu?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 605
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.