Dijital kitaplar kataloglanıyor

Adobe ve iPhone'un e-kitap okuyucusu Stanza'nın mesulü Lexcycle, Stanza'nın çevrimiçi kataloglama sistemini, ücretli-ücretsiz tüm e-kitaplara açık bir katalog haline getirmeye çalıştıklarını açıkladı.

OPDS (Open Publication Distribution System - Açık Yayın Dağıtım Sistemi) adı verilen sistem, aslında bir çeşit RSS okuyucusu. Ancak yeni haberler ve girdilerle değil, yeni kitaplar çıktıkça ya da eklendikçe güncelleniyor. Kullanıcı da, her e-kitap formatının kendi dağıtım kaynaklarında araştırma yapmak yerine, bu kataloğa üye olarak tüm kitapları görebiliyor, aralarında araştırma yapabiliyor ve tarayıcıya ya da başka bir aracı uygulamaya gerek kalmadan e-kitap okuyucusuna indirebiliyor. Bunun da satıcıların daha geniş bir müşteri kitlesine daha kolay ulaşmasına ve e-kitapların yayılmasına yardım edeceği öngörülüyor.

Her iyi RSS gibi Atom XML tabanlı bir katalog biçemi kullanan OPDS, EPUB standardını da destekliyor. Proje henüz taslak aşamasında olmasına rağmen, çabucak ilerleyeceği umuluyor

Kaynak:
Tarih:
Hit: 526
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.