DirectX 11 hemen hemen hazır durumda

Grafik dünyasından bizlere ulaşan son haberlere göre, DirectX 11'in üzerindeki son rötuşlar da yapılmış durumda. 

Bundan sonra herhangi bir önemli değişikliğin olmayacağı duyurusundan hareketle, grafik işlemci üreticilerinin de çok yakın zaman dahilinde bu yeni teknolojiyi destekleyen çözümlerini duyurabileceğini düşünebiliriz.

Bilindiği gibi 2010'un başlarında bize tam sürümüyle merhaba diyecek olan Windows 7 ile birlikte hayatlarımıza girecek olan DirectX 11'i destekleyecek kartlarda hemen hemen eşzamanlı olarak ya da belki bundan kısa bir süre evvel piyasaya sürülecek.  Bu vesileyle 40nm üretim teknolojisi ile üretilecek ilk grafik çözümlerinin DirectX 11 destekli olarak gelmeyeceğini, Nvidia'nın GT300 çekirdeği gibi bu desteğe sahip donanımlarınsa 2009'un sonlarına doğru piyasada olacağını hatırlatalım.  ATI tarafında ise bu destek yükek ihtimalle 5000 serisi ile verilecek.

Evvelden de belirttiğimiz üzere DirectX 11 destekleyen oyunlar da gelecek yılın ilk çeyreği itibariyle raflardaki yerlerini almaya başlayacaklar. ATI ve Nvidia haricinde S3'ün de DirectX 11 destekli çözümler üreteceğini de vurgulayalım son olarak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 845
Yazar: opensource2009Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.