Dolandırıcılar nette de organize

Kişisel veya diğer önemli bilgileri ele geçiren sanal dolandırıcıların internet üzerinde de oldukça organize şekilde hareket ettikleri ortaya çıktı.

 

Phising denilen dolandırıcılık yöntemiyle insanların kişisel bilgilerini veya özel şifreleri ele geçiren sanal dolandırıcıların, bu tarz işler için kullandığı yazılım kitlerinin bulunduğu ortaya çıktı. Ücretsiz olarak dağıtılan bu yazılım paketinde, hedeflenen web sitelerine yönelik saldırılar için gereken dosyalar, bilgi çalınmasına yarayan kod parçaları (scriptler) ve açıklamalar yer alıyor.

İlk olarak Ocak ayında Fas'lı "siber suçlular"ın kullanımıyla ortaya çıkan bu yazılım paketlerinin internet üzerinde kolayca indirilip kullanılabiliyor oluşu da güvenlik uzmanlarını endişelendiriyor. Daha da ötesi, bu yazılım paketlerini yazanlar, kodları parça parça kullanan daha ufak çaplı dolandırıcı adayları üzerinden kodların yayılmasını sağlayarak daha geniş bir etki alanı yaratıyorlar. Bugün için bilinen 21 farklı dağıtıcı site üzerinde 379 farklı phishing yazılımı mevcut.

İnternette phishing yazılımlarının yüzde 40 oranında hazır halde bulunabildiğine dikkati çeken uzmanlar "backdoor" denilen ve bilgilerin ele geçirilmesine yarayan bir açık kapı bırakan bu kodlar konusunda kullanıcıları uyarıyor. Oldukça basit bir şekilde bilgisayara yerleştirilip bilgileri diğer tarafa aktaran bu yazılım parçaları da yazılım kitlerinin yarısına yakınında yer alıyor.

Dolandırıcılık yazılımları başta bankalar ve açık artırma siteleri olmak üzere, e-posta hizmetleri, oyun portalları gibi 49 farklı alanda kendini gösterebiliyor. Korunmanın yolu ise bilgisayarınızda antivirüs ve casus yazılım araçlarını güncel şekilde bulundurup periyodik olarak tarama yaptırmanız.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1090
Yazar: Ax2nYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.