Dört çekirdekli AMDlerde uyum sorunu

Üst seviye dört çekirdekli Phenom yongalarının başı uyum sorunuyla dertte. Bazı anakartlarda oluşan uyum sorunu, AMD'nin Intel ile olan mücadelesini de zora sokuyor.

Yonga setleri basit anlamda işlemciyle diğer bileşenlerin etkileşimli çalışmasına ortam hazırlıyorlar. Ancak bazı durumlarda uyuşmazlıklar yaşanabiliyor. AMD adına konuşan Jake Whitman, 780G yonga seti tabanına sahip anakartlarla yüksek frekanstaki 125 Watt'lık Phenom'lar birlikte kullanıldığında ortaya çıkan hatalı eşleştirmenin benzer uygulamalarda da yaşanabileceğini ifade ederek konuya açıklık getirdi.

9750 ve 9850 Phenom işlemcilerde ısıya bağlı güç tüketimi (TDP) 125Watt, 9600 ve 9550 modellerinde ise 95 Watt olduğuna dikkkati çeken Whitman, yüksek Watt değerlerine sahip ürünlerin 780G yonga setine sahip anakartlarda çalıştırılmaması gerektiğini belirtti. Buna karşın yonga setinin daha düşük modellerinde TDP sorununa rastlanmıyor.

Ufak gibi görünen bu problem aslında daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. Nitekim Hewlett-Packard ve Gateway'in 9100e (1.8GHz) ve 9600 (2.3GHz) gibi modelleri düşük performanslı Phenom işlemcilerle sunuluyorlar. Ne HP ne de Gateway daha yüksek performanslı 9750 (2.4GHz) veya 9850 (2.5GHz) işlemciler sunuyor.

Buna karşın AMD'nin piyasadaki rakibi Intel ise bu tarz sistemler için sunduğu dört çekirdekli işlemcilerini 2.83GHZ'lik Q9550'lerden seçiyor. Bu da özellikle kart üreticilerinin daha performanslı sistemler için Intel'i seçebilecek olması anlamına geliyor.

Konu hakkında Whitman ise fiyat avantajı açısından AMD'nin iyi seçenekler sunduğunu ifade ederek Phenom yongaların daha yaygın kullanılabilmesi ve kabul görmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 541
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.