Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı

Her yıl açıklanan ve dünyanın en güçlü 500 bilgisayarını açıklayan Top 500 listesi, bu yıl Almanya’da açıklandı. Hamburg kentinde düzenlenen ISC’de (Uluslararası Süperbilgisayar Konferansı) açıklanan listenin ilk sırası el değiştirdi.

Geçtiğimiz yıl listenin ilk sırasında Tianhe-1A bulunuyordu. Çin’de bulunan bu bilgisayar 186.368 çekirdeğiyle 2566 Petaflop değerine ulaşabiliyor. Bu değer saniyede 2,5 katrilyon işlem anlamına geliyor.

Bu yıl ise listenin ilk sırasına Fujitsu’nın ‘K’ bilgisayarı yerleşmiş. Japonya’da bulunan bu bilgisayar, 2012 yılında 10 petaflop değerine ulaşmak için geliştirilmiş. Dolayısıyla henüz tamamlanmamış. Ancak şimdiden 8162 petaflop değerine ulaşınca ilk sıraya yerleşmeyi başarmış. Kendinden sonra gelen 4 bilgisayarın toplamı bile K’nın işlem gücüne yetişemiyor.

Fujitsu’nun K’sı toplam 68,544 işlemciye sahip. Bu işlemcilerin toplam çekirdek sayısı ise şimdilik 548,352 adet. Tamamlandığında ise kaç çekirdek olacağı henüz belirlenmiş değil ancak mevcut olanın üzerine 100,000 çekirdek daha eklenmesi planlanıyor.

Bu arada Intel’in de super bilgisayarlarla ilgili yeni projeleri var. Top 500 listesindeki birçok sisteme Xeon işlemcileriyle güç veren firma, 2018 yılında exaflop değerlerine ulaşmayı hedefliyor. Bu değer saniyede bir milyon x trilyon işlem anlamına geliyor.

MIC adı verilen Çoklu Entegre Çekirdek Mimarisi üzerinde çalışan firma, 50 çekirdekli ve 3D transistörlere sahip Knights işlemcileri 22nm sürecinde üretmeyi planlıyor. Bu işlemcilerden binlercesi bir araya getirecek super bilgisayarların 2018 yılında exaflop değerine ulaşması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1058
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.