Dünyanın En İyi Bilgisayarı Şavaş İçin Kullanılacak

Amerikan Savunma Bakanlığı, geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM'le anlaştı. Günümüzdeki süper bilgisayarlardan 100 kat daha hızlı olacak olan bilgisayar, askeri araştırmalarda kullanılacak.

Amerikan Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışan ve ordu için kullanılacak yeni savaş teknolojileri geliştirmekle görevli olan İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı (DARPA-Defense Advanced Research Projects Agency), geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM'le 244 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.
Günümüzdeki süper bilgisayarlardan 100 kat daha hızlı olacak olan yeni makinelerde IBM'in POWER işlemcileri kullanılacak. IBM sistem P serisi sunucularından oluşacak yeni makinelerin, saniyede 10.000 trilyon (petaflop) işlem kapasitesini aşması hedefleniyor.

2010'DA TESLİM EDİLECEK

IBM, programlanması, yönetilmesi ve kullanılması günümüzdeki süper bilgisayarlardan çok daha kolay olacak yeni makineleri DARPA'ya 2010 yılında teslim edecek. POWER işlemci ailesinin gelecek sürümü POWER7 mimarisi üzerine kurulacak yeni süper bilgisayarlar, AIX işletim sisteminde çalışacak.

IBM'in GPFS (Genel Paralel Dosya Sistemi), PE (Paralel Ortam), çok hızlı ağ bağlantısı ve depolama altsistemi gibi ticari kurumların da faydalandığı teknolojilerinden yararlanacak olan yeni makineler, savaş simülasyonları, yeni savunma va savaş teknolojileri, biyoloji, nanoteknoloji ve ekoloji alanındaki araştırmaların çok daha hızlı tamamlanabilmesini sağlayacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1230
Yazar: TBTYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.