Dünyanın En Pahalı Kamerası

Fofoğrafçılığın geçmişi çok da eskiye dayanmıyor. İnsanlar gördükleri cisimleri resmetmek için yüzyıllar boyunca resim ve heykel gibi sanat dallarını geliştirmişler. 1800’lerde ilk adımları atılan fotoğraçılık da bugün bir sanat dalı olarak kabul ediliyor.

Fotoğraf konusunda yapılan çalışmalar biraz daha eskiye dayanıyor olsa da ilk ticari fotoğraf makinesi 1839’da piyasaya çıkan Daguerreotype’tı.

Fransız bir mucit tarafından geliştirilen bu makine, günümüzdeki fotoğraf makinelerinden oldukça farklıydı.  Şuan kullandığımız makinelerin aksine bu makineyi taşımak çok zordu.

Geçtiğimiz yıllarda üretilen ilk Daguerreotype örneği, bir müzayedede açık artırmaya çıktı ve rekor bir ücret karşılığında ismi açıklanmayan bir kişiye satıldı. 100.000 Avro fiyatla artırmaya çıkan makine,  732,000 Avro fiyatla alıcı buldu ve dünyanın hem en pahalı hem de en eski fotoğraf makinesi olduğunu kanıtladı.

Ancak Daguerreotype’ın rekorunu bir alman kırmayı başardı. Günümüzde faal bir marka olan Leica’nın 0 serisine ait bir model, rakiplerini açık ara farklı geride bıraktı ve tam 1.32 milyon Avro’ya (Yaklaşık 3 milyon TL) alıcı buldu. 1923 yılında üretilen 25 prototipten biri olan Leica 0, ismi açıklanmayan Asyalı bir alıcıya satıldı. Böylece dünyanın en pahalı kamerası olma unvanını da ele geçirdi.

Leica 0’ın benzer bir modeli de geçtiğimiz aylarda satılmış fakat 336.000 Avro’da kalmıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1027
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.