Dünyayı Sarsan Fare

Amerikalı araştırmacılar, hiç durmadan 6 saat boyunca koşabilen genetiği değiştirilmiş süper fareler yarattı.

Genetik değişiklik yoluyla, yorulmaksızın uzun süre koşabilen, daha sık cinsel ilişkiye giren, daha uzun yaşayan ve kilo almadan daha çok yiyen bir fare türü geliştirildi. Uzmanlar ileride bu teknolojinin insanlara da uygulanabilmesini umuyor...

ABD’deki Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi biyokimya profesörlerinden Dr. Richard W. Hanson, Journal of Biological Chemistry’nin son sayısında yer alan yazısında, 6 saat durmadan 7 kilometreden fazla rekor bir hızla koşan bu süper farelerin metabolik olarak bisiklet şampiyonu Lance Armstrong’a benzediklerini söyledi.

Bu farelerin doğada yaşayan benzerlerine oranla yüzde 60 oranında daha fazla yemek yediklerini de belirten Hansen, bununla birlikte zayıf ve tam formda kaldıklarını ve daha uzun süre yaşadıklarını anlattı.

Bu farelerin dişilerinin erkeklere oranla daha uzun süre yaşadıklarını da belirten Hansen, bu süper farelerin diğerlerine göre daha agresif olduklarını bildirdi.Olağanüstü fizyolojik niteliklerin PEPCK-C (phosphoenolpyruvate carboxykinase cytosolique) enziminin üretiminde önemli rol oynayan bir genin aşırı oranda ortaya çıkarılmasına bağlı olduğunu belirten Hanson, ekibiyle birlikte PEKCK-C adı verilen bu yeni tür farenin, PEPCK-C enziminin iskeletteki kaslarla yağ dokularındaki metabolik ve fizyolojik işlevini anlamaya çalışmaya yönelik bir araştırma kapsamında yaratıldığını aktardı.

Laboratuvarında 500 kadar bulunan genetiği değiştirilmiş bu farelerin, PEPCK-C enziminin DNA’sının kopyası bulunan bir gen takviyesi yapılan 6 fareden türetildiğini ifade eden Hanson, PEPCK-C enziminin Case Western Reserve Üniversitesi’nde 1955 yılında keşfedildiğini de hatırlattı.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 2005
Yazar: By_GizemliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.