EA Mobil Oyun İçin İlk Adımı Attı

Oyun sektörü deyince ilk akla gelen şirketlerden birisi olan Electronic Arts (EA)pazarladığı her oyunla konuşulan ve milyonlar satan bir firma. Çok bilinen oyunları FIFA ve Need for Speed dışında mobil oyun sektöründe çok fazla göremediğimiz Electronic Arts’ın ne zaman bu tarafa yöneleceği merak konusuydu; o merakımız son gelen haberlerle giderilmiş oldu.

Electronic Arts, mobil oyun pazarında daha etkin bir rol oynamak için PopCap Games’i satın almaya çalışıyor. TechCrunch’ın haberine göre, EA Games bu satın alma için 1 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Plants vs. Zombies gibi çok bilinen mobil platform oyunlarının yaratıcısı Popcap Games’in bu satın almaya onay vermesi ve EA Games çatısı altına girmesi halinde, Electronic Arts, oyun sektöründeki payının yaklaşık yüzde 15’ini Popcap Games’e yatırmış olacak. 

Teknoloji konusunda kalem oynatanlar ve fütüristler, geleceğin mobil platformlarda olduğunu hatta geleneksel http protokolününyavaş yavaş mobil platformlar hegemonyasının altına girdiğini her fırsatta dile getiriyor. EA’nin, akıllı ve taşınabilir cihazların öneminin farkında olmadığını düşünmek biraz saçma olacaktır kaldı ki, konsol ve PC oyunları konusunda bu derece başarılı bir dağıtıcının mobil oyun sektörüne girmekte yavaş kaldığı da aşikar.

Son bir yıl içerisinde ürettiği mobil oyunlar üzerinden yaklaşık 200 milyon dolar gelir elde eden PopCap Games’in Electronic Arts açısından en uygun şirketlerden birisi olduğu da su getirmez bir geçrek. Bakalım kaynaklarını açıklamayan TechCrunch’ıb bu satın alma haberi ne derece doğru.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 649
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.