Facebook böyle bir şey değil

Bilgisayarı başında tetikte bekleyen bir kısmınızın da biliyor olduğu üzere, Facebook bugün "hava atma adresi" dağıtmaya başlıyor. Yani, artık adresi rastgele rakam ve harfler şeklinde değil, "www.facebook.com/secilenkelime" şeklinde olan Facebook hesaplarına sahip olmak mümkün.

İşini gerçek adı üstünden görmeyi sevenlerle, "Ünlü isimlerini, markaları kapalım; kullanmak istediklerinde bizden satın almak zorunda kalsınlar," kitlesini mest eden bu uygulama, elbette herkesi eşit derecede memnun etmedi. Örneğin, vakti zamanında New York Times'da çıkarak Firefox'un yayılmasına epeyce katkıda bulunan "Get Firefox" reklamını tasarlayan Chris Messina, bu durumun Facebook'un varoluş amacına taban tabana zıt olduğu yönünde.

Bu özelliğe, Facebook'un kurucularından Dustin Moskovitz karşı çıkmış. Sebep ise, insanların Facebook'da gerçek isimlerini kullanmaya teşvik etmek, bunu yaparken de isimlerinin kabak gibi yazdığı profil adresleri kullanmayarak mahremiyetlerini bir dereceye kadar korumakmış. Yeni uygulama, elbette bu amacı yerle bir edecek.

Messina, bir noktadan sonra herkesin kendini ve internetteki varlığını Facebook adresine indirgeyeceğinden, ayrıca adımızı-soyadımızı açık seçik belli eden adreslerin, hayatlarımız üzerinden para kazanılmasını kolaylaştıracağından da korkuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1024
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.