Facebook Değer Kaybediyor

 

Facebook'un toplam 15 milyar dolar ettiği Microsoft hesabından sonra uzmanlar şok olmuştu. Şimdi ise bu bahsedilen değerin dörtte biri gibi rakamlar etrafta geziyor.

Facebook'un düşük bir miktardaki hissesine 240 milyon dolar veren Microsoft, şirketin değer hesaplarını alt üst edip 15 milyar dolar gibi bir rakama çıkmasını sağlamıştı. Tabii ki bu miktar, şirketi satın almak isteyenler için geçerli bir fiyat değildi. Bunun en iyi anlaşıldığı nokta, Harvard Üniversitesi'nden çıkan bir proje olan ConnectU ile Facebook'un "fikrim çalındı" iddiasıyla mahkemeleşmesi oldu. Fikrinin çalındığını söyleyen ConnectU'nun mahkemeye gitmesinden sonra Facebook o şaşalı günleri geride bırakıp şirketin hisse değerinin sadece 3,75 milyar dolar edeceği tezini savunmaya başladı.

Gerçek Değeri Ne?

Bir şeyin gerçek değeri, diğerlerinin ona vermek isteyeceği paradır, şeklinde eski bir kural vardır. Tamamen taleple paralel giden fiyat değerlerinin var oldu bir piyasada tam değer biçmek mümkün değil. Fakat biliyoruz ki birisi damperli kamyona desteleri doldurup Mark Zuckerberg'in kapısına gelse, verilecek para 3,75 milyar dolardan çok 15 milyar dolara yakın olur.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 577
Yazar: slam44Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.