Facebook, IBM’den 750 Patent Satın Aldı

Facebook ve Yahoo arasındaki patent savaşları, yeni başlıyor!

Yeni bir rapora göre, Facebook, bilgisayar sistemleri devi IBM’den 750 patent satın aldı. Bu haber, Yahoo, Facebook’u dava ettikten kısa bir süre sonra gelince, savaş kızıştı.

İşleme tanık olmuş biri tarafından Bloomberg Businessweek’e söylenen gelişmeler ise henüz tüm açıklığıyla halka aktarılmış değil.

Diğer teknoloji şirketlerine nazaran, Facebook’un patent cephanesi oldukça kısıtlı idi. Microsoft ve Apple gibi binlerce patent stoğu olan şirketlere kıyasla, Facebook bir hamlede bulunmak zorundaydı.

Rapora göre, Facebook, Amerikan Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne en az 500 patent için başvuru yaptı. Herhalde satın aldığı patentleri portfolyosuna koymakta gecikmek istemedi…

Yahoo cephesinin duruma ne tepki vereceği ise şimdilik bilinemiyor. Çünkü her iki taraftan da konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Diğer birçok teknoloji şirketleri, patentleri stratejik olarak elde edilen geliri arttırmak ve rakibi güçsüz hissettirmek için kullanıyor. Örneğin, Android platformu geliştirildiği sıralarda, Google, Microsoft’tan bir ton patent lisansladı. Ayrıca Apple ve Samsung arasındaki patent savaşlarını da düşünürsek, patentler stratejik büyüme açısından çok önemli…

IBM ise kendi olgunluğuna kıyasla, daha genç olan şirketlere patent satmak konusunda oldukça arkadaş canlısı. Ayrıca ocak ayında Google da IBM’den 217 patent satın almıştı, “anlamsal sosyal ağ” da bunlara dahil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 590
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.