Facebook Partileri Yasaklanıyor

Haziran ayının başında Facebook’ta ilginç bir olay yaşanmıştı.  Facebook üzerinden doğum günü partisini duyurmak isteyen genç kız, davete ‘özel’ ibaresini koymayı unutunca işler kontrolden çıktı. Davete toplam 15 bin kişi katılacağını belirtmiş ve bunların 1,600’ü partiye katılmıştı.

Alman Welt Am Sonntag gazetesinin haberine göre Almanya’nın Hamburg kentinde yaşanan bu olay, bazı bakanları harekete geçirdi. 1600 kişilik partiye 100 polis ile önlem alınmak zorunda kalındığını ve 11 kişinin göz altına alındığını hatırlatan bakanlar, bu konuda bazı sınırlamalar getirilmesini istiyor. Buna partileri yasaklamak da dahil.

Tanımadığı 1600 kişiyle parti yapmak zorunda kalan genç kızın ardından haziran ayının sonunda da benzer bir olay yaşanmıştı. Bu kez 800 kişilik bir parti Facebook üzerinden organize edildi ve 16 kişinin yaralandığı partide 41 kişi de göz altına alındı.

 

Almanya’da birçok bölgenin bakanları, Facebook partilerinin kontrol altına alınması yönünde görüş bildirdi. Bunun ciddi bir güvenlik problemi yarattığını belirten bakanlar, gerektiğinde partilerin yerel yetkililer tarafından yasaklanmasını istiyor.

Aşağı Saksonya Vekili Uwe Schünemann ‘Internet kullanım lisansı’ şeklinde bir fikir de ortaya atmış. Küçük yaşta çocuklara internet kullanım eğitimi verilmesi gerektiğini belirten vekil, birçok kişinin internette yaptığı eylemlerin sonuçlarını bilmediğini söyledi.

Bavyera Bölgesi Vekili Joachim Hermann ise, ailelerin bu partilerin masraflarını karşılamasını istiyor. Temizleme ve güvenlik çalışmaları sonucunda oluşan binlerce avroluk masrafları ebeveynlerin karşılamasını isteyen Hermann, bu sayede partilerin sayısının azalacağını belirtiyor.

Bakalım kontrolden çıkan Facebook partileri yasaklanacak mı?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 754
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.