Facebook Sayesinde Hapisten Kurtuldu

 Amerika’da 19 yaşındaki bir genç, Facebook sayesinde hapse girmekten kurtuldu. Bir silahlı soygundan dolayı  şüpheli bir şekilde gözaltında tutulan Rodney Bradford adlı genç, avukatının Facebook’ta müvekkilinin yapmış olduğu  ufak bir mesajlaşmayı göstermesi üzerine hapse girmekten kurtuldu.

 Brooklyn’de bir silahlı banka soygununa karıştığı iddia edilen ve şüpheli olarak gözaltında tutulan Bradford’un,  soygunun işlendiği saatlerde ailesinin evinde ve bilgisayarında olduğu, Facebook’ta adının yanına yazmış olduğu bir  ileti ile kanıt olarak gösterildi. Facabook’daki durumunun aynı gün ve saatte güncellenmiş olması, mahkemeye delil  olarak sunuldu.

 Sadece Bradford’un ailesinin açıklamalarıyla ve Facebook durum mesajına güvenmeyen polis, aynı bölgedeki internet  servis sağlayıcısına sorduğu sorular sonucunda, Facebook’daki iletinin bahsedilen adresten yapıldığı kanıtlanınca,  Bradford serbest bırakıldı.

 Facebook’un ve burada yayınlanan mesajların, mahkemelerde delil olarak kullanılması, ilk olarak bu durumda ortaya  çıkmıyor. Daha önceden de Facebook iletilerinin delil olarak gösterildiği olmuş, bu nedenle suçlu bulunan kişiler  olmuştu.

 Avukatının yaptığı açıklamaya göre, Bradford’un şifresinin başkasına verilerek aynı adresten giriş yapmasının teknik olarak mümkün olduğu ancak bunun çok kapsamlı planlanması gerektiği için pek ihtimal verilmediği belirtiliyor.

Facebook’taki aktivitelerin mahkemelerde delil olarak gösterilmesi bazı forumlara da konu oldu. Çoğu kişiye göre, böyle bir ileti, delil olarak gösterilmemeli. Bu durumun kolaylıkla önceden planlanmış olabileceği ve bunun teknolojik olarak mümkün olması da, bir facebook iletisinin kanıt oluşturamayacağı yönünde düşünülüyor.

Kaynak: BilişimHaber
Tarih:
Hit: 1388
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.