Facebook Tüm Konuşmalarınızı İzliyor!

Facebook üzerinden, bazen yeni arkadaşlarla tanışıyorsunuz. Bazense mevcut arkadaşlarınızla dünyanın gidişatı hakkında fikir yürütüyorsunuz. Tüm bunlar bir gün başınıza iş açabilir. Facebook Baş Güvenlik Sorumlusu Joe Sullivan verdiği demeçte kullanıcılara güven verdiği kadar korkutacak yeni sistemlerini tanıttı.

Sulllivan, Facebook olarak yasal sorumluluklarını olduğunu bu yüzden de her kullanıcının konuşmalarını sakladıklarını belirtti. Bu zaten bilinen bir şeydi ancak güvenlik uzmanı devletlerin talepleri üzerinde geliştirdikleri sistemle artık yazılımların Facebook üzerinden yapılan her konuşmayı takip etmeye başladığını açıkladı.

 

Bu sistemin esas amacı, Facebook üzerindeki konuşmalara göre potansiyal suçluları yakalamak ya da ele geçirmek. Madolyonun öteki tarafından bakarsak, sistem sizin her türlü ailevi ya da yakın dostunuzla konuşmaları da tarıyor. Devletlerin, yasalarına göre eleştirileriniz ya da insanlarla olan sohbetleriniz ileriye yönelik suç teşkil edebiliyor.

Peki, bu sistem en çok hangi kullanıcıların konuşmalarını okuyacak. Facebook'a yeni üye olanlar ya da bol bol arkadaş ekleyenler özellikle sistemin filtresine takılacak. Şüpheli durumlardaysa bu bilgiler, güvenlik güçlerinin talepleri doğrutulsunda devletlerle paylaşılacak. Yasal olarak Facebook fişleme hakkına sahip değilken, yaptığınız konuşmalar yüzünden hakkınızda sistem içinde dosya tutulacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1840
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.