Facebook ve Google, ABD İstihbaratı İçin mi Çalışıyor?

Eskiden aradığınız bir kişiyi bulmak için ne yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle yaşadığı yeri bulmaya çalışır ya da öncesinde tanıdığı insanları bulup onlarla konuşurdunuz. Ancak bu kadar zahmete katlanmanıza gerek yok çünkü artık dünyanın en kapsamlı “insan” veri tabanına sahibiz. Bu veri tabanı sayesinde 500 milyonu aşkın insanın; ilişkilerine, arkadaşlarına, aile üyelerine, adreslerine, bulundukları yerlere ve daha birçok kişisel bilgiye oturduğumuz yerden ulaşabiliyoruz. Birçoğunuzun tahmin ettiği gibi Facebook’tan bahsediyoruz ancak buna Google, Yahoo ve Microsoft’un sosyal hizmetleri de dahil edilebilir.

 

Biz normal insanlar dahi 500 milyon insanın hayatına dair her bilgiye oturduğumuz yerden ulaşabiliyorken, CIA ve FBI gibi bilgi odaklı çalışan ABD istihbarat örgütleri sizce bunlardan yararlanmıyorlar mı? Aklımıza bu kurdu düşüren kişi ise dünyada yaşanan birçok olayın perde arkasındakileri aydınlatan adam Wikileaks kurucusu Julian Assange…

 

Russia Today ile söyleşi yapan Assange; Mısır, Tunus ve Libya’da yaşanan politik felaketlerde sosyal medyanın çok büyük katkısı olduğunu söyledi. Ayrıca sosyal ağların yükseliş döneminin insanlık için fark edilmeyen yeni bir çağ başlattığına işaret eden Assange; Facebook’u “şimdiye dek yaratılan en korkunç casusluk sistemi” olarak tanımlıyor.

 

Assange’a göre Facebook’un yanı sıra; her gün çeşitli hizmetlerini kullandığımız Google ve Yahoo gibi dev firmalar da, ABD istihbaratı için kayıt tutuyorlar ve ardından bu kayıtları ilgili kurumlara gönderiyorlar. Üstelik bu kayıtlar herhangi bir davanın ya da sorunun çözümü için mahkeme isteğiyle istihbarat kuruluşlarına gönderilmiyor. Geliştirilen sistem sayesinde, bu süreç otomatikleştirilmiş. Yani istihbarat kuruluşları bu sosyal ağlardaki tüm kayıtları mütemadiyen alıyorlar.

 

Assange sosyal ağların istihbarat birimlerine çalışan sistemini şu şekilde açıklıyor:Facebook, Google ve Yahoo!, hepsinin ABD istihbaratı için entegre arabirimleri var. Siz Facebook’a bir arkadaş eklediğinizde bu arabirim ABD haberalma teşkilatı için bedava iş yapıyor, kaydınız otomatik güncelleniyor.”

Assange son olarak bu sosyal ağların hükümet tarafından yönetilmediğini ancak istihbarat örgütlerinin bunlar üzerinde yasal ve siyasi baskı oluşturma hakları olduğunu belirtiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 873
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.