Facebook ve Google, Skype İçin Kapışıyor

‘Büyük balık küçük balığı yutar’ sözü bilişim şirketleri arasında her zaman geçerli. Yeni yeni filizlenip, büyümeye başlayan şirketler, kısa süre içinde pazarın devlerine yem oluyor. Bu süreci sağlam atlatabilen şirketler ise dev şirket yolunda ilerliyor.

Devlere yem olmadan büyümeyi başaran şirketlere son dönemdeki en iyi örnek Facebook. Kısa süre içinde 500 milyon aboneye ulaşan şirket, her yıl çok ciddi kârlar elde ediyor. Öyle ki Facebook artık küçük şirketleri satın alıyor.

Bakıldığı zaman Skype, dünya çapında görüntülü görüşme konusunda en önemli firmalardan biri. Lüksemburg merkezli firma, bilgisayarın yanında mobil cihazlarda da görüntülü görüşme hizmeti sunuyor. Geçtiğimiz aylarda halka açılmaya karar veren firma, bir anda büyük firmaların da ilgisini çekti. Sosyal ağlar ve internetin iki devi Facebook ve Google, Skype konusunda oldukça istekli. Reuters’ın haberine göre bu iki firma, Skype’ın hisseleri için birbirleriyle kapışmaya hazırlanıyor.

Yakın zamanda halka arz gerçekleştirip 1 milyar Dolar gelir elde etmeyi planlayan Skype’a, Facebook ve Google’dan cazip tekliflerin geldiği iddia ediliyor. Bu firmaların amacı hem görüntülü görüşme konusunda güçlü bir konum elde etmek hem de Skype’ın milyonlarca kullanıcısına reklam portföyüne katmak. Ancak şimdilik Skype, bu konudaki iddiaları reddediyor ve halka açılma sürecinde devam ettiğini belirtiyor.

Google’da Skype’ı alacağı konusundaki iddiaları reddetti. Facebook ise bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Reuters’a göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Skype’ı almak için girişimlerde bulunuyor. Zuckerberg’a göre 3-4 milyar Dolar civarında bir miktara Skype, Facebook’un olabilir.

Bakalım Qik’i bünyesine katan Skype, şimdi Facebook’un yemi mi olacak?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 539
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.