FaceBook Veri Merkeziyle Övünüyor

Üniversite öğrencileri arasında lokal bir site olarak hayatına başlayan FaceBook, zaman içinde bir sosyal paylaşım ağına dönüştü. Site, dünyaya açılmasıyla birlikte çok hızlı bir biçimde büyüdü ve 500 milyon kullanıcıyı geçti. Üstelik çevremizle iletişim kurmanın yanında uygulamalar ve oyunlar ile FaceBook en fazla zaman geçirilen sitelerden biri oldu.

 

 

İnternette dolaşırken bazı sitelerin açılmaması ya da yavaş açılması gibi durumlara şahit olabiliyoruz. Ancak böyle bir durum FaceBook’ta gerçekleştiği zaman çok daha fazla tepki çekiyor. 500 milyon kişinin kullandığı bir siteyi ayakta tutmak oldukça maliyetli ve zor bir iş. FaceBook yönetimi de bu konuya yaptığı yatırımları, mevcut teknolojileri geliştirmek yönünde kanalize etmiş.

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik düzenleyen FaceBook, bu kez oldukça farklı bir yeniliği açıkladı. Palo Alto’da düzenlenen etkinlikte FaceBook kurucusu Mark Zuckerberg, yeni sunucu sistemlerini ve Open Compute projesini tanıttı. Oregon, Prineville’deki yeni sunucu merkezi için Intel, AMD, HP ve Dell gibi dev firmalar birlikte çalışmış. Toplam 200 milyon Dolar yatırım ile kurulan veri merkezi, FaceBook’un dünya çapındaki kullanıcılarına kesintisiz hizmet verecek.

Ancak yeni merkezi diğerlerinden ayıran konu verimliliği. Zuckerberg’e göre kurulan veri merkezi benzerlerinden %38 daha verimli ve %24 daha ucuza mâl oluyor. Open Compute projesi ise bu veri merkezine ait çizim ve planların ücretsiz olarak paylaşılmasını hedefliyor. İsteyen şirketler bu projeleri kendi sistemleri için kullanabilecek. Farmville gibi birçok FaceBook oyununu geliştiren Zynga’nın bu sistemi kullanmaya karar verdiği belirtiliyor.

2010 yılında veri merkezlerine 50 milyon Dolar harcayan FaceBook, bu yıl şimdiden 200 milyon Dolar harcama yaptı. Şirketin yıl içinde başka merkezlerine de 450 milyon Dolar harcayacağı açıklandı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1457
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.