Facebook zekasını Obama için çalıştırıyor

Sosyal iletişim ağı Facebook’un kurucularından Chris Hughes Obama’nın seçim kampanyasında interneti kullanarak politikada bir ilki gerçekleştirdi.

Facebook’un dört kurucusundan biri olan 24 yaşındaki Chris Hughes 2007 başlarında Chicago’da Senatör Obama’nın medya kampanyasında görev almak üzere şirketinden ayrıldı. Hughes, Obama’nın yeni ekibiyle bu yeni medya stratejisinde Facebook ve MySpace gibi sosyal iletişim sitelerinden esinlenerek ‘My.BarackObama.com’ adlı siteyi kurdu.

Hughes’in sitesi sayesinde Obama’yı destekleyenler Obama ile ilgili tüm bilgilere ulaşmakla kalmayıp,bölgesel gruplara katılıp, isterlerse kendi gruplarını oluşturabiliyorlar. Hughes, eğer böyle bir internet ağları olmasaydı bugün bu noktada olmalarının çok zor olabileceğini belirtti. Obama interneti seçim kampanyası için kullanmasıyla ilgili şöyle konuştu: ‘Eski bir kamu yöneticisi olarak sosyal değişimin toplumun kendisinden geleceğine inanıyorum. Topluma ulaşmanın ise internetten daha etkili bir yolu yok.’

Nisan başlarından itibaren yeni medya ekibi seçim için çalışmalara online phone calling i yaygınlaştırarak başladılar. Mayıs ortalarında seçmen kaydı kampanyasını başlattılar. Haziran sonunda ise ‘Değişim için Birleş’ (Unite For Change) kampanyasını başlattılar.

OBAMA’NIN KAMPANYASI DEVRİM NİTELİĞİNDE
John McCain gibi diğer adaylar tarafından da incelenmeye başlanan Obama’nın başarılı kampanyası, ABD eski başkanı Clinton’ın internet danışmanı Peter Daou tarafndan bir politik teknoloji konferansında övgü dolu sözler aldı. Daou, Obama’nın seçim kampanyasının gelecekteki kampanyalar için rehber niteliğinde olduğunu söyledi. Kampanyanın online erişimini ‘muhteşem’ olarak niteledi.

Hughes 2007 nin başlarından itibaren yeni görevinde Facebook’un da kuruluşunda benimsediği değerler doğrultusunda ilerledi: Gerçekçi olmak ve Bölgesel olmak. Obama’nın seçim kampanyası aynı facebookta olduğu gibi gerçek sosyal hayatı sanal ortama yansıtma esasına dayanıyor. Obama’yı destekleyenler biribirlerine ulaşma imkanına sahip oluyorlar. Böylece aralarındaki bağ kuvvetleniyor ve kampanya da gücünü buradan alıyor.

                                                    obama

Kaynak:
Tarih:
Hit: 644
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.