Facebook’a Rekor Tazminat Davası

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıya sahip. Libya’daki iç savaşta muhalif güçlerin organize olmasında dahi kullanılan Facebook, popülerliğinin ceremesini de fazlasıyla çekiyor. Kendisi Yahudi bir ABD vatandaşı olarak tanıtan Larry Klayman, Facebook’a 1 milyar Dolar’lık rekor tazminat davası açtı.

Facebook’ta kurulan ve Filistin halkını İsrail’e karşı savaşa çağıran “Üçüncü Intifada” isimli grup, şikayet ardından kapatılsa da, Klayman vazgeçmedi. Klayman, Facebook yönetiminin grubun 500 bin kullanıcıya ulaşmasına izin vermekle suçluyor.

Freedom Watch isimli sivil toplum örgütünün kurucusu olan Klayman, İsrail halkının güvenliğinin tehdit eden bu gruba Facebook’ta  yer verildiği için son derece öfkeli olduğunu ve halkının güvenliyle alakalı her konunun kendisini ilgilendirdiğini belirtti.

 

Klayman’ın girişimleri sonucunda açıklama yapan Facebook, davanın haksız olduğunu, grubun geç kapatılmasının sebebin ise başlarda bu mecra üzerinden yalnızca barış çağrıları yapılması olduğunu duyurdu.

Üçüncü İntifada grubunun kapatılma süreci ise oldukça ilginç. İlk başlarda Klayman’ın çabaları etkisiz olmuştu. Ancak ondan sonra devreye giren İsrailli bakan Yuli Edelstein, Facebook’a bir mektup yazarak grubu kapattırmıştı.

Belki haddimize değil ancak; İsrail yıllardır Filistin halkına eziyet ediyor sonra da, Facebook’ta toplanan ve kendi topraklarını seven insanların bir araya gelmelerine tahammül edemiyor. İlginç doğrusu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1126
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.