Facebookta dev casus avı başladı

İsrail gizli servisi yayınladığı raporda, terörist örgütlerin Facebook ve benzeri yaygın sosyal ağ sitelerinde hızla yapılandıklarını bildirdi. Bu yapılanmanın amacı ise teröristlerin düşman olarak gördükleri toplum veya ülkelerden olan insanlarla iletişime geçmesi olduğu söyleniyor. Bunun ardından farklı vaatlerle kandırılan kullanıcılar casus olarak işe alınmaya çalışılıyor.

İsrail gizli servisi, teröristlerin casus olarak işe almayı başaramadıkları insanları kaçırarak fidye istemek için takip etmeye başladıklarını öne sürüyor. Bu uyarıların arından İsrailli kullanıcılar, Facebook ve benzeri sosyal ağ sitelerinde tanımadıkları insanlarla konuşurken dikkatli olmaları, telefon numarası veya adres gibi kişisel bilgileri vermemeleri konusunda uyarıldı.

Geçtiğimiz İsrail tarafından iki kişi internet üzerinden terör örgütlerine kaynak toplamak suçuyla tutuklanmıştı. Yine 2008 ise İsrail'a ait gizli bilgileri e-posta yoluyla yabancı ülkere satmaya çalışan iki İsrailli yakalanmış ve hükümet tarafından 5 yıl hapse mahkum edilmişti. Şimdi ise sosyal ağ sitelerinin teröristler açısından daha popüler hale geldiği iddia ediliyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1670
Yazar: WarHeadYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.