Facebook’ta Düşüş Başladı

Yarım milyarı aşan kullanıcı sayısıyla sanal dünyanın resmi buluşma noktası halini alan Facebook’ta son bir aydır ilginç şeyler yaşanıyor. Derlenen son rakamlara göre, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Rusya’daki Facebook kullanıcılarının sayısında önemli bir düşüş yaşandığı görülüyor. Bu durum Facebook doyma noktasına geldi yorumlarını da beraberinde getiriyor.

Net olmamakla birlikte 700 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı olduğu belirtilen Facebook, dünya nüfusunun 10’da birine hitap eden bu oranla dünyanın resmi internet sitesi haline gelmiş durumda. Ancak dünyanın en büyük sosyal ağındaki hızlı artış bugünlerde, yerini gerilemeye bırakıyor. Facebook’la ilk tanışan ve ilk müdavimleri olan ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi batılı ülkelerden başlayarak yaşanan çözülme, Facebook kullanıcı sayısının doyma noktasına geldiğini gözler önüne seriyor. 

Twitter, Facebook, LinkedIn, Foursquare gibi sosyal ağlardaki eğilimleri takip eden bir şirket, geçtiğimiz mayıs ayında ABD’deki Facebook kullanıcısının 6 milyon azaldığını bildirdi. Danışmalık şirketi bunun yanında, İngiltere, Kanada, Norveç ve Rusya’da da Facebook kullanıcı sayısında önemli sayılabilecek düşüşler yaşandığını bildirdi. 700 milyonluk kullanıcı sayısından, tüm bu ülkelerde yaşanan yaklaşık 10 milyonluk düşüş, oransal açıdan küçük görünebilir. Ama sadece rakama bakıldığında kaybedilen kullanıcı sayısının ne derece büyük olduğu anlaşılacaktır.

Uzmanlar ve internet konusunda araştırmalar yapan fütüristler dünya nüfusunun yaklaşık yarısının Facebook kullanıcısı olduğunda sitenin doğal bir doyum noktasına ulaşacağını öngörüyor. Hızlı ilerlemenin şu anki rakamlara ulaştığında durulması ve kullanıcı kaybının normal karşılanması gerektiğini belirten uzmanlar, önemli olanın, kullanıcı sayısında yüzde 50’lik bir düşüş olup olmayacağı noktası olduğunun altını çiziyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 798
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.