Facebook’un Bir Ortağı Daha Çıktı

Ailenin büyüğü öldüğünde çocuklar miras için birbirlerini yerler ya, işte Facebook’un şuan içinde olduğu durum da bunu anımsatıyor. Ancak tek bir fark var; Mark Zuckerberg genç ve sağlıklı bir adam.

Üniversite öğrencileri arasında küçük bir site iken dünyaya açılan ve kısa süre içinde 500 milyon aboneye ulaşan Facebook, sahibi Mark Zuckerberg’i milyarder yaptı. Ancak Facebook’tan hak edenlerin sayısı da oldukça fazla. Facebook’u bugünlere getirenin Mark Zuckerberg olduğu kesin. Ancak ilk fikri kimin bulduğu ve gelişim sürecinde olanlar biraz karmaşık.

Facebook’un kuruluş sürecini anlatan ‘The Social Network’ filminde Winklewoss kardeşler Facebook fikrinin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor ve Zuckerberg’ten hak ettiği parayı vermelerini istiyordu. Durum gerçekte de böyle. Hatta Mark Zuckerberg, birkaç yıl önce Winklewoss kardeşler ile masaya oturmuş ve 65 milyon Dolara anlaşmış. Dolayısıyla fikir Winklewoss kardeşlere ait olsa da bunu 65 milyon Dolar karşılığında satmış oldular. Temyiz mahkemesi de bunu göz önünde bulundurarak Mark Zuckerberg’i haklı buldu.

Ancak Winklewoss ikizlerden yeni kurtulan Mark Zuckerberg, şimdi başka bir dava ile karşı karşıya. Bu sefer bir girişimci, Facebook’un yarısının kendine ait olduğunu iddia ederek Mark Zuckerberg’e dava açtı. Paul Ceglie adlı şahıs, 2003 yılında StreetFax adlı proje için Zuckerberg ile kontrat imzaladıklarını ve bu projenin daha sonra Facebook’un temelini oluşturduğunu iddia ediyor.

Mahkemeye delil olarak Zuckerberg’in gönderdiği e-postaları sunan Ceglie, Facebook’un yarısının kendisine verilmesini istiyor. Muhtemelen mahkeme bu konuda da Zuckerberg’i haklı bulacaktır. Ancak Facebook’un vârisleri kolay kolay bitecek gibi görünmüyor.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1026
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.