Facebook’un Reklam Geliri : 5.78 Milyar Dolar

Daha fazla reklam veren, artık ürünlerini en iyi pazarlama metodunun sosyal ağlar olduğunu düşünüyor. Facebook’un sosyal medya gelirlerinin büyük bir kısmını elde etmesi bekleniyor. Daha net sayılarla ifade etmek gerekirse, tüm pazarın %72’sini oluşturan bu gelir, 5.78 milyar dolara denk geliyor.


Facebook’un tüm internet üzerinde kazandığı reklam yüzdesi ise %7.9. Bu da Facebook’u, Yahoo’nun önünde bir konuma getiriyor.

Bu istatistiğin yayınlandığı aynı raporda ise 2013 yılında sosyal medya üzerindeki reklam gelirlerinin 10 milyar doları bulması bekleniyor.

eMarketer uzmanlarından Debra Aho Willamson ise Facebook’uun bu yükselişi hakkında, “Facebook’un gerek sanal pazarda, gerek normal reklamcılıkta büyüyen bir ivmeye sahip, her ne kadar Facebook reklam vermek için ideal bir ortam olmasa da reklam verenler en fazla kullanıcıya bu platform üzerinden ulaşacaklarına inanıyorlar” şeklinde aktardı.

Bu araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise Twitter’ın popülaritesiyle ters orantılı reklam gelirleri. Twitter, sahiplerine kendisinden beklenen parayı kazandıramıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 851
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.