Fatih Projesine Microsoft ve Apple Talip

Türkiye’nin eğitim konusundaki önemli hamlelerinden biri olan Fatih Projesi, eğitimde teknoloji kullanımını artırmayı hedefliyor. Öğrencilere 15 milyon adet tablet dağıtılmasını öngören projeyle hem eğitimde kaliteyi artırmak hem de öğrencileri teknolojiyle buluşturmak hedefleniyor.

 

Söz konusu tek hamlede 15 milyon tablet PC siparişi olunca bu durum dev teknoloji firmalarının bile iştahını kabartıyor. Maalesef Türkiye’de bu tabletleri üretebilecek bir firma bulunmadığından devlet gözünü Yurtdışına çevirmiş durumda. ABD’de bulunan TC Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, tablet konusuyla ilgili temaslarda bulunuyor.

Silikon Vadisi’nde teknoloji devleriyle görüşen Çağlayan, bu firmaların Fatih Projesi’ne katılmak için istekli olduğunu söyledi. Intel ile görüşmelerinde olumlu tepkiler alan Zafer Çağlayan, firmanın ilgili projelerde Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini ve 15 milyon tabletin teminiyle ilgilendiklerini söyledi.

Ardından Microsoft’un en kıdemli başkan yardımcısıyla görüşen Zafer Çağlayan, Microsoft’un Fatih Projesi’ne hazır olduğunu ve 15 milyon tabletin üretimi için Türk firmalarıyla görüşeceğini belirtti. Çağlayan’a göre bu konuda en hazır firma Microsoft.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın so durağı ise Apple oldu. İnovasyon konusunda en başarılı şirketin Apple olduğunu belirten Çağlayan, firmanın iPhone, iPad ve iPhone gibi ürünlerle 2011 yılı sonunda 80 milyar Dolar ciro hedeflediğini vurguladı. Apple, tablet üretimi konusunda çok istekli olmasa da Türkiye’deki yazılım firmalarıyla işbirliği yapmayı planlıyor. Çağlayan ayrıca Apple’ın yakın gelecekte kılıf ve kulaklık gibi aksesuarlarını Türkiye’de üretebileceğini söyledi.

Silikon Vadisi devlerinin ardından Zafer Çağlayan, Boeing’e geçerek ABD temaslarını sürdürdü. Türkiye’de eğitim standartlarını artırmayı hedefleyen Fatih Projesi, gelecek nesillerin teknoloji ve inovasyon konusunda daha girişimci olmalarını da sağlayabilir. Böylece teknojiyi tüketen değil üreten ülkeler arasında yerimizi almaya başlayabiliriz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1191
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.