Firefox 5 Beta 1 Yayımlandı

Firefox 4 ile yeni bir döneme giren Mozilla, artık çok daha sık tarayıcı yenileyecek. Firefox 3 ile rekor kıran firma, uzun yıllar güncellemelerle kullanıcıları memnun etmeyi başardı. Ancak Firefox 4, bir hayli sancılı bir süreçten geçti ve uzun süre ertelendi.

Bunun sebebi, eskiyen Firefox 3 sisteminin tamamen yenilenmiş olması. Mozilla, Firefox 4’te yepyeni bir altyapı geliştirdi ve uzun süre bu kapsamlı yeniliğin sancısını yaşadı.

Firefox 4’ün final sürümüyle birlikte kullanıcılara sunulmasının ardından Mozilla, yeni bir döneme girildiğini açıklamıştı. 100 milyondan fazla indirilen Firefox 4’ün altyapısını yeni tarayıcılarından da kullanacağını açıklayan vakıf, bu sayede artık çok daha sık yeni tarayıcı yayınlacaklarını açıkladı.

Firmanın planı her 3 ayda bir yeni Firefox sürümü yayınlamak. Bu takvime uyabilmek için de bir tarayıcı final sürümüyle kullanıcılara sunulur sunulmaz yeni tarayıcının çalışmaları olgunlaşmaya başlamış olması gerekiyor. Bu sebeple Mozilla, Aurora- Beta ve Final süreçlerinden oluşan yeni bir çalışma modeli geliştirdi. Firefox 4 kullanıcılara sunulduğunda Firefox 5 çalışmaları başladı ve Aurora sürümü geliştirildi. Bu sürümün haberini daha önce sizlerle paylaşmıştık.

 

Şimdi ise Firefox 5, beta sürecine giriyor. Aslında firmanın mayıs ortalarında bu sürümü yayınlaması bekleniyordu. Ancak Aurora sürümüne ‘Beta 1’ adı verildi ve kullanıcılara sunuldu. Gerçek beta sürümünün ise 15 mayıstan sonra sunulması planlanıyor. Son sürüm ise muhtemelen haziran ayı içinde kullanıcılara sunulacak.

Firefox 5’in beta sürümüne geçmesiyle birlikte Firefox 6 çalışmaları da başladı. Ağustos- Eylül periyodunda yayınlanacak Firefox 6’nın ardında da yıl sonuna kadar Firefox 7 çalışmaları devam edecek. Firefox 5 Beta 1′i bu link üzerinden indirebilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 676
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.