Firefox 5, Haziran’da Geliyor

Firefox 4, açıklandığı tarihten 1 yıl daha geç kullanıcılara sunuldu. Beta sürümlerinde rastlanan hatalar sebebiyle sürekli ertelenen Firefox 4’ün yarattığı sabırsızlık, yayınlandıktan birkaç gün sonra 30 milyon indirmeyi geçmesini sağladı.

 

Benzer bir başarıyı Firefox 3 de yakalamıştı. Ardından bir süre 3. sürüm üzerine gelen güncellemelerle devam edildi. Firefox 4 açıklandığında ise herkesin gözü yine Mozilla’ya yöneldi. Sürekli yaşanan gecikmeler sebebiyle eleştirilen Mozilla, yeni Firefox’un tamamen yeni bir altyapıya sahip olduğunu ve sonraki sürümler için de taban oluşturacağını açıkladı. Yani Firefox 4, sunduğu yeniliklerle diğer Firefox sürümlerine de hizmet edecek.

Mozilla, Firefox 4’ün final sürümü yayınlandığında yeni sürümlerin müjdesini verdi. Firma artık 3 ayda bir yeni Firefox sürümü yayınlanacağımı duyurdu. Mozilla’ya ait olduğu belirtilen bir yol haritasına göre ise Firefox 5, Haziran ayında kullanıcılara sunulacak.

Yol haritasına bakıldığında Google’ın Chrome stratejisinin örnek alındığı görülüyor. Artık Firefox sürümleri farklı evrelerden geçecek. Mozilla-Central, mozilla-aurora evreleri şirket içi ve geliştirici sürümleri olarak adlandırılabilir. Bu iki evre toplam 6 hafta sürüyor ve sonrasında yeni sürümün betası yayınlanıyor. Bundan yaklaşık 3 hafta sonra ise final sürümü hazır oluyor.

Söylentilere göre şuan Firefox 5, mozilla-central evresinde. 12 Nisan’da ise mozilla-aurora evresine geçecek. Eğer her şey planlara uygun devam ederse Firefox 5 beta, 17 Mayıs’ta yayınlanacak. Ayrıca bu tarih Firefox 6 çalışmalarının başlama tarihi. Final sürümü ise 21 Haziran’da bilgisayarlardaki yerini alacak.

Yol haritasına bakıldığında Firefox 6’nın Ağustos, Firefox 7’nin ise Kasım-Aralık civarında piyasada olacağı görülüyor. Bu strateji Firefox’u daha verimli ve hızlı yapacaktır. Ancak artık etkileyici indirilme rakamlarını göremeyeceğiz gibi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 689
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.