Firefox 5’te Hangi Yenilikler Olacak?

Mozilla’nın yılan hikayesine dönen Firefox’un 4’üncü sürümü nihayet çıktı. İlk güm 5 milyon kez indirilen Firefox 4 bir önceki sürümün 8 milyonluk rekorunu ise geçemedi Alışılmış Firefox arayüzünde gözle görü.lür bir değişiklikle gelen Firefox 4, hızı, stabil çalışması ve HTML5 uyumluluğuyla kullanıcısının beklentilerini oldukça yükseltti. Her ne kadar benchmark’larda Internet Explorer 9’un gerisinde kalsa bile eminiz ki Mozilla, güncellemeleriyle rakibini yakalayacaktır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tüketime alışan bizler ise Firefox 4’teki yenilikleri görerek şimdiden Firefox 5’in nasıl olacağını, hangi yenilikleri getireceğini ve ne gibi süreçlerden geçtiğini araştırdık. İşte Firefox 5’in şimdiden başlayan geliştirme süreci…

Mozilla tarayıcılarının kullanıcıların hizmetine çıkabilmesi için yeni bir plan hazırlığında olduğunu resmen açıkladı. Firmayı hem işleyiş hem de teknik açıdan yakından takip eden ConceivablyTech‘in ortaya çıkarttığı dökümana göre, Mozilla’dan Rob Sayra bir Firefox sürümünün çıkabilmesi için 16 hafta gerektiğini söyledi.

 

Google’ın Chrome tarayıcısında uyguladığı bir plana benzer plan uygulayayacak olan Mozilla, tarayıcının çıkışını dört bölüme ayırdı; mozilla-merkez, deneysel, beta ve final. Chrome tarayıcısının geliştirilmesinde de buna benzer bir yöntem izleniyor.

Mozilla-merkez bölümüne gelen her yeni kod, final sürümüne gelene kadar deneysel ve beta aşamalarından geçecek ve daha sonra kabul edilirse son sürüme geçebilecek, aksi takdirde tarayıcıda bulunmayacak. Eğer Mozilla bu plana tam olarak uyarsa Firefox 5′i bu yılın ilk yarısının sonlarında yani Haziran ayının sonlarında görmemiz mümkün.Yani yaza Firefox 5’le birlikte gireceğiz desek yanılmış olmayız. Tüm bunlarla birlikte Mozilla, Firefox’la birlikte yapılacak yenilikleri de planladı. İnanılmaz hızdaki Javascript motorunu daha da geliştirmeye odaklanan şirket, donanım hızlandırıcısını da tamamen HTML5 tabanlı olarak entegre etmek istiyor. Tabii biz kullanıcıların ilk gördüğümüz yer olan ve diikatimizi ilk çeken arayüz konusunda da şimdiye kadar görülmemiş tarzda yenilikler olabilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 912
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.