Firefox 7 Beta’nın Müthiş Yeniliği

Mozilla tarafından geliştirilen Firefox, en çok tercih edilen tarayıcılardan biri. Pazar payı olarak Internet Explorer’ı geçemese de tercih edilme oranı daha yüksek. Çünkü birçok Internet Explorer kullanıcısı, Windows üzerinde standart geldiği için bu tarayıcıyı kullanıyor. Hatta IE6 kullanmayı sürdüren kullanıcılar bile mevcut. Bu sebeple bu kullanıcıların bir tercih yaptığını söylemek mümkün değil.

 Firefox 4, uzun bir geliştirilme sürecinin ardından kullanıcılara sunulduğunda bir hafta içinde 100 milyonlara ulaşmayı başardı. Üstelik Mozilla ekibi, yeni bir sürecin başladığını da müjdeliyordu.

Yeni süreçte sürümler çok daha çabuk bir biçimde kullanıcılara ulaşıyor. Geçtiğimiz dönemde Firefox 5 ve Firefox 6 kullanıcılara sunuldu. Şimdi ise sahne sırası Firefox 7’de. Geçtiğimiz günlerde Firefox 7 Beta sürümünü kullanıcılara sunan Mozilla, önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Firefox 7 Beta, Memshrink adlı uygulamayı kullanan ilk Firefox sürümü. Bu uygulama RAM bellek kullanımını azaltmak üzere tasarlanmış. Bu sayede Firefox 7 Beta %50’ye kadar dahaz az RAM kullanıyor. Beta sürümünde bu değerlere ulaşmayı başaran Mozilla, tam sürümde RAM kullanımını daha da azaltabilir.

Firefox’un en çok eleştirilen yanı olan fazla RAM kullanımı, özellikle uzun süreli kullanımda tüm bilgisayarı kötü şekilde etkiliyor. Eğer Firefox 7 ile birlikte RAM kullanımı düşürülebilirse Internet Explorer karşısındaki başarısı daha da artabilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1447
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.