Firefox ceplere giriyor

Bugünlerde Firefox 3 beta sürümleriyle adından söz ettiren Firefox, mobil dünyaya adım atmaya hazırlanıyor. Yeni tarayıcının adı ise küçük çöl tilkisinden esinlenerek Fennec konuldu.

İlk olarak Ekim ayında mobil cihazlarla ilgili bir tarayıcı yapma planlarından bahseden Mozilla, bugünlerde tarayıcıyı geliştirdiğini ve gelişim sürecinin sürdüğünü de açıkladı. Alfa sürümünden önceki son çalışmaları gerçekleştiren kuruluş prototipleri hazırladı. İlk örnekler Nokia N810 üzerinde kullanılabiliyor. Yol haritasına göre Alfa sürümün ise Ağustos ayından itibaren kullanıma açılacağı bildirildi.

Web üzerindeki popülerliğini mobil dünyaya da aktarmak isteyen Firefox, mobil cihazlar için geliştirilen tarayıcısında Fennec ismini kullanacak. Fennec ise daha ufak boyda sivri kulaklı bir çöl tilkisi. Yeni tilkinin prototip sürümünde web uyumluluğu, güvenlik, performans ve zengin internet uygulamaları desteği üzerine çalışılıyor. Sevindirici bir haber ise Firefox'un en sevilen özelliği eklentilerin Fennec için de düşünülüyor olması.

 

 

Nokia N810 için yapılan sürümü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz...

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 594
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.