Firefox Yerinizi Bilecek

 Mozilla Vakfı, tarayıcı konusunda çığır açmaya devam ediyor. Yazılımın yeni sürümleri, kullanıcısına yardımcı olmak için iyice özelleşecek. İşte detaylar.

Bir Mozilla Vakfı ürünü olan Firefox, kurulduğu bilgisayarların fiziksel yerlerini belirleyerek, web sitelerinin daha etkin kullanımını sağlayacak. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızda yüklü olan bir Firefox'u başka bir şehirde çalıştırdığınızda, restoran ve şehir bilgileri gibi zaman kazandıran bilgileri kolayca elde edebiliyorsunuz. Geode olarak adlandırılan çalışma, Firefox'un gelecek sürümlerinde, bu bilgilere ulaşılmasını sağlayan Geolocation API Specification'ı destekleyecek.

 

Firefox 3.1'in beta sürümlerinde bu özellik, kullanıcılar tarafından test edilebilecek. Burada, önemli bir konu olan gizlilik gündeme geliyor. Firefox, bu konuda; istenen bilgilerin, istenilen miktarlarda verilmesine olanak sağlayacaklarını belirterek kullanıcıları biraz rahatlatıyor.

Nasıl Yapılıyor?

Fiziksel yerin belirlenmesi konusunda Skyhooks adlı firmanın Loki teknolojisi kullanılıyor. Bu yolla elde edilen veriler, 10-20 metre sapmaya sahip doğruluk derecesiyle sunulacaklar.

Bu eklentiyi, şu anda kullandığınız son sürüm Firefox ile de deneyebilirsiniz. Eklentiyi indirmek için buraya tıklamanız yeterli. Kurulumdan sonra yeniden başlattığınız tarayıcınız, deneme amaçlı http://azarask.in/local/ adresine gitmenizi önerecek.

Tıkladığınızda, konumunuz hakkında hangi bilgiyi vermek istediğiniz size sayfanın üst tarafında uyarı olarak bildirilecek. Türkiye'deki IP altyapısı ve haritalandırılması, bu sistem ile entegre olmadığından dolayı hata ekranı ile karşılaşmanız olası.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1038
Yazar: mektepliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.