Firefoxta son yılların en radikal değişimi

Tarayıcı savaşlarında hamle üzerine hamle yapan iki dev rakip Microsoft ve Mozilla, ara vermeden yenilikler üzerine çalışmaya devam ediyorlar. Mozilla cephesinden son gelen haberlere göre, Firefox çok radikal değişiklikler peşinde. Bu değişikleri planlarken kullanıcıların tercih ettikleri eklentileri de göz önüne alan geliştiriciler son zamanlarda özellikle ilgi çeken Tiny Menu ve Tree Style Tab eklentilerinden esinlenerek yeni bir fikir geliştirdiler; sekmeleri tamamen ortadan kaldırmak!

Gerçekten de son derece radikal görünen bu değişim ile ilgili olarak Oliver Reichenstein; "Kullanıcıların tek bir tarayıcı penceresinden fazlasına bakma ihtiyacı duymadıkları, internetin önceki dönemlerinde sekmeler çok iyi bir çözümdü. Fakat artık tarayıcılar yavaş yavaş birer işletim sistemine dönüşmeye başladı. Artık bilgiyi organize etmek daha büyük önem taşıyor" diyor.

Bunun sonucu olarak da sekmeleri tamamen ortadan kaldıracak ve pek çok bilgiyi tarayıcının sol bölümünde bir araya getirecek yeni bir ara yüz üzerinde çalışmaya başladılar bile. Henüz sadece bir taslak olan bu çalışmanın uygulamaya geçip geçmeyeceği kesin değil. İlk bakışta akıllara Firefox'tan çok iTunes'u getiriyor olan bu ara yüzün şimdilik Firefox içinde beğeni ile karşılandığı konuşuluyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 707
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.