Firefoxtan IEye darbe

Firefox pazarın %19'unu elinde bulunduruyor.

Microsoft Internet Explorer, kullanıcılarını Mozilla Firefox'a kaptırmaya mı başladı? İşte rakamlar.

Google, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü ve IBM'in birlikte yürüttüğü bir çalışmanın sonuçları Ocak 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasını kapsıyordu ve bu yüzden Firefox 3 bu araştırmaya dahil değildi. Ancak geçtiğimiz hafta Net Applications tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları da açıklandı ve Firefox 3'ün tarayıcı dünyasında neleri değiştirdiği de ortaya çıkmış oldu.

Firefox 3, web tarayıcısı pazarına gireli daha bir ay olmadan pazar payının %19'unu ele geçirmeyi başardı.

Net Applications tarafından yayınlanan rapora göre, 17 Haziran'da Firefox 3'ün yayınlanmasıyla beraber Firefox'un kullanım oranı %4 oranında artış gösterdi.

Elbette Firefox 3, her ne kadar yeni sürüm bir web tarayıcısı olsa da, Firefox 2'nin bir devam sürümü olduğu için halihazırda bulunan Firefox kullanıcılarını kısa sürede kendine çekerek çok kısa sürede internet üzerinden milyonlarca kez indirilme başarısı gösterdi. Net Applications'a göre, %0.4'lük büyüme ise Firefox'un Internet Explorer'dan kapmayı başardığı kullanıcı sayısı oranı olarak açıklandı.

Böylelikle rapora bakıldığında, Internet Explorer, web tarayıcısı pazarında Mayıs ayında sahip olduğu %73.75'lik pazar payından kan kaybederek %73.01'e geriledi. Firefox'un ise bu süre zarfında yükselişi devam etti: %18.41'den %19.03'e.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 757
Yazar: slam44Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.