Firefoxun Sır Perdesi Kalktı..

Mozilla, halen alpha aşamasında bulunan Firefox'un 3.1 için ilk beta sürümü önümüzdeki hafta içerisinde yayınlayacağını duyurdu. Açıklanan toplantı notları sadece ilk beta sürüm hakkında değil, hemen ardından gelecek olan ikinci beta sürüm hakkında da ipuçları veriyor.

Mozilla'nın yol haritasına göre Firefox 3.1 Beta 2 Kasım ayı içerisinde kullanıcılara sunulacak. İkinci beta'da, Mozilla'nın tarayıcıya ekleyeceği gizli sörf modu ilk kez kullanıcıların karşısına çıkacak. Daha önceki Firefox sürümlerinden tanıdığımız "Özel veri temizliği" seçeneği de yenilenecek. Söylenene göre Firefox kullanıcıları, Özel veri temizliğini zamanlama imkanı bulacak.

Açıklanan Beta 2 özellikleri arasında daha iyi bir adres çubuğu ve geliştirilmiş Java Script motoru yer alıyor. Mozilla ikinci beta sürümde birkaç küçük yenilik daha olacağını; ancak bunların önceliği olmadığını söylüyor.

Firefox 3.1'in final sürümünün 2008 yılının son günlerinde ya da en geç 2009 başında kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu arada Beta 2'de olup olmayacağı henüz bilinmeyen; ancak en azından final sürümde bulunmasına kesin gözüyle bakılan bir diğer özellik de Mozilla tarafından duyurulmuş durumda. Coğrafi etiketleme ile bulunduğunuz yere bağlı olan web hizmetlerin kullanımında büyük bir artış var. Firefox da, yeni sürümlerinde kullanıcılara bulundukları yeri söyleyebilecek; çevre hakkında bilgi verebilecek. Dileyenler bu özelliği daha iyi anlayabilmek için, Mozilla'nın şimdilik eklenti olarak sunduğu Geode'yi deneyebilir.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 965
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.