Fizy Kapatıldı!

En popüler müzik servislerinden  Fizy, MÜYAP’ın başvurusuyla erişime kapatıldı.

İnternetten müzik dinlemenin gerçekten en kolay yolu olan Fizy, kullanıcılara bu denli büyük bir kolaylık sağlarken, telif haklarını da hiçe sayıyordu.  Bir Türk markası olan Fizy, 75 milyar parçalık dev arşiviyle 30 dilde hizmet veriyor. Günlük ortalama 600 bin kullanıcısıyla bir dünya markası haline gelen Fizy, tıpkı bir dönem YouTube’a da olduğu gibi mahkeme kararıyla erişime engellendi. Peki neden?

MÜYAP ‘ın başvurusuyla incelemeye alınan fizy.com’da telif hakları MÜYAP tarafından korunmakta olan eserlerin telif bedelleri ödenmeksizin yayınlanmasına devam edilmesine istinaden yapılan başvuru sonucunda, Beyoğlu Basın Savcılığı Muyap’ı haklı buldu ve önleyici tedbir olarak siteye erişimin engellenmesi kararını ilgili makamlara iletti.  Bunun üzerine Fizy, TC Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığının 17.12.2010 tarih ve 2010/93 sayılı kararı gereği Basın Muhalefet Kanununa aykırı yayınlar yaptığı gerekçesiyle engellendi.

Bir Türk firması olduğu için Fizy’e objektif yaklaşmak gerçekten zor. Ancak telif hakları internetin dengesini koruyan yegane etmen. Ayrıca telaşlanmaya da gerek yok çünkü MÜYAP tarafından korunan şarkılar kaldırıldıktan sonra Fizy yayın hayatına devam edebilecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2368
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.