Foxconn Fabrikasındaki Patlama Apple’ı Vurabilir

Seri üretim konusunda çoğu teknoloji devi gibi Uzak Doğu’yu tercih eden Apple’a, Çin Chengdu’dan kötü haber geldi. Daha önce intiharlar, kötü çalışma şartları ve işçi ölümleriyle gündeme gelen Foxconn’la uzun süreli bir işbirliği içerisinde olan Apple’ın bu tercihi 500 bin iPad’e mâl olabilir.

iPad 2 üretimi için kullanıcıların Foxconn’un Chengdu bölgesindeki fabrikasında geçtiğimiz günlerde büyük bir patlama yaşandı. 3 kişinin ölümüyle, 15 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlama, geçtiğimiz günlerde ülkemizde de bir fabrika açan Foxconn’un kötü çalışma şartlarını yeniden gündeme getirdi.

Apple daha önce, çalışanlarının büyük bir bölümünü kadın ve çocukların oluşturduğu ve şartların gerçekten çok kötü olduğu Foxconn’la çalıştığı için defalarca eleştirilmişti. Yaşanan patlamada hayatını kaybedenler arasında çocukların olup olmadığı ise açıklanmadı. Çünkü Foxconn işçilerini ve medyayı susturmak konusunda geçmişte yaşadıklarından oldukça deneyim kazanmıştı.

Daha önce Foxconn’daki şartları gözler önüne seren ve gizlice çekilmiş olan resimlerin Steve Jobs’a gönderilmesi dahi işe yaramadığından, Apple’ın orada yaşanan can kayıplarını pek de umursadığını sanmıyoruz. O nedenle olayın Apple’ı ilgilendiren tarafına da değinelim.

Ortaya atılan iddiaya göre, patlama nedeniyle Foxconn Chengdu fabrikası birkaç ay kapalı kalacak. Bu da yarım milyon iPad’in üretilememesi anlamına gelebilir. Foxconn’un Shenzen’de de iPad üretimi yapan bir fabrikası bulunuyor ancak bu Chengdu fabrikasının üretim açığını telafi edemez.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 447
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.