Fulham FC, “Sahada Tablet” Dönemine Geçiyor

Fulham FC, stadyumlarında uygulanacak yeni sistemle daha iyi güvenlik önlemleri vadediyor.

Fulham Futbol Kulübü, stadyumlarında yaptıkları yenilikle, saha görevlilerinin işini oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Stadyumda kapalı devre sistemi ile çalışan (CCTV) 63 adet yüksek çözünürlüklü kameranın canlı görüntüleri, kablosuz olarak saha görevlilerinin elindeki tablet veya akıllı telefonlara aktarılabilecek.

Bu şekilde saha görevlilerinin olaylara daha çabuk ve rahat müdahale edebileceği söyleniyor. Tabletler üzerinden, istenen kameraya anında geçiş yapılabilecek. Henüz iPad ve iPhone’da denenen sisteme, ilerleyen zamanlarda yüz tanıma özelliğinin de eklenmesi bekleniyor.

Bundan önceki altyapıda, 27 adet VHS kasede kayıt yapabilen kameranın bulunduğunu belirten Fulham FC‘nin IT bölümünün şefi Nicolas Pendlebury, yeni sistemle ilgili olarak, “Eskiden olan olaylarda videoları çözümleyip suçluları bulmamız günlerimizi alırken, şu an bunu saniyeler içinde yapabilecek durumdayız.” şeklinde konuştu.

“Diyelim ki, beş adet misafir takım taraftarı koltuklarını kırdı, bu görüntüyü işaretleyip saniyeler içerisinde misafir kulübün ilgili biriminin başındaki kişiye mail olarak gönderip, kendi taraftarına gerekli yaptırımlarda bulunmasını, bu taraftarı stad dışına çıkarmasını isteyebiliriz.” diyen Nicolas Pendlebury, sözlerini “Hiç kimsenin bu kişilerin onlar olmadığını iddia etme hakkı olmayacak, gerekirse görüntüler mahkemeye de sunulacak” şeklinde bitirdi.

Futbolda holiganizmden epey çekmiş, kapalı devre güvenlik kameraları ve sıkı yaptırımlarla bunu yeni yeni önlemeyi başarmış İngiltere için, Fulham’ın uyguladığı yeni sistem çok büyük bir adım gibi duruyor. Tribünlerdeki şiddet ve fanatizmi engellemek yolunda atılacak bu adımı pek çok futbol kulübünün de takip edeceği düşünülüyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 728
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.