Gatessiz 1 yılın ardından

Bill Gates'in Microsoft'un yöneticiliğinden ayrılıp, kendisini hayır işlerine adamasının ilk yılı dolmak üzere. Gates olmadan geçen ilk yılda görünüşe göre pek bir şey değişmemiş gibi. Fakat bu, sadece dışarıdan bakıldığında görünen gerçek, işin içine girince bazı önemli değişiklikler göze çarpıyor. Özellikle de ekonomik açıdan. Her ne kadar Bill Gates yöneticilik görevinden ayrılmış olsa da, Microsoft'u terk etmiş değil. Halen yönetim kurulunda bir sandalyesi var yarım zamanlı olarak firmada görev alıyor. Kendisinden sonra baş yazılım mühendisi ise Ray Ozzie oldu. Ozzie, Gates'in firmanın kültürünü oluşturan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu ve varlığının hala hissedildiğini söylüyor.

Yenilikler konusunda da bazı değişiklikler oldu. Gates'in ayrılmadan önce büyük önem verdiği Smart Personal Objects Technology (SPOT) yani akıllı kişisel obje teknolojileri, krizle birlikte meydana gelen bütçe kısıntılarının ve eleman çıkarmalarının sonucunda firma içindeki önemini yitirdi. Her ne kadar Steve Ballmer, Microsoft'un zor zamanlarda bile 9 milyar dolarlık araştırma geliştirme bütçesinden taviz vermeyeceğini açıklamış olsa da, görünüşe göre bazı kesintiler yapılmış.

Ayrıca bir zamanlar tablet PC'lerin bilgisayar endüstrisinde önemli bir rol oynayacağını söyleyen Bill Gates'in ardından Ray Ozzie'nin bu cihazların çok kısıtlı bir pazara hitap ettiğini söylemesi, Gates'ten sonra firmanın rotasının da değişmeye başladığını ortaya koyuyor. Ray Ozzie bu değişimin altını şu sözleri ile çiziyor; "İlk yıllarda Bill'in her şeyi yönettiği ve herkesin onu izlediği doğruydu. Ama herkes bilmeli ki şirket büyüdükçe bazı şeyler de değişmeye başladı".

Kaynak:
Tarih:
Hit: 524
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.