Gazeteler Google’ın başını ağrıtacak

İnternetten içerik sağlayan sitelerin karışısına gazeteler dikilecek.

İnternette içerik sağlayan siteler göze bakmaya başladı. Farklı gazetelerin online sitelerinden aldıkları haberleri ücretsiz ve toplu olarak yayınlayan Google, Drudge Report, Huffington Postve Digg gibi sitelere karşı hareket başlıyor.

Associated Press yönetici William Dean Singleton, arkadaşları ile yaptığı konuşmada bu sitelerin kendisi deli ettiğini belirtti. Singleton, herhangi bir ücret ödememden haberi yayınlayarak, kendi sitelerine trafik sağlamak suretiyle tık sayısını arttıran sitelere ateş püskürdü.

Sadece Google bir ay içinde haber sitelerinden milyarlarca klik aldığını iddia etti. Buna karşı yeni yayımcılar geliştirdikleri yeni bir tür virüs ile yazını alınmasına engel oluyorlar. Singleton gazeteciliğin bir iş olduğunu hem internet üzerinden alınan abonelik bedeli ile hem de gazeteye verilen para ile maliyetlerin çıkartılmaya çalışıldığın belirtti. Gelen paranın ailelerin geçimini sağlamalarında da önemli olduğunu kaydeden Associated Press yönetici reklam gelirlerinin maliyetlerin yüzde 80’nin karşıladığını krizle bu rakamın gerilediğini belirtti.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 368
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.