GE 200 milyon Dolarlık Eko Evi Arıyor

General Electric (GE) 200 milyon dolarlık açık inovasyon yarışmasının yeni bir aşamasını açıkladı. “ecomagination Challange: Şebekeye Güç Verme” yarışmasının küresel düzeydeki rekor başarısının ardından GE ve ortakları 18 Ocak’ta başlayacak olan ve ev enerjisi üretme ve yönetme konusundaki en iyi fikirleri arayacak olan “Evinize Güç Verin” yarışmasını duyurdu.

Yeni yatırım aşamasını ecomagination Ev Teknolojilerini sergilediği Las Vegas Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES) açıklayan GE, küresel yarışma ile teknoloji uzmanları, girişimciler ve yenilikçi genç şirketleri en iyi fikirlerini paylaşmaya ve geleceğin eko evini yeni teknolojilerle kurma ve iyileştirmeye davet ediyor. 1.100 tanesi evlerdeki enerji kullanımı kategorisinde yer almak üzere toplam 4.000 fikrin sunulduğu yarışma bugüne kadar bu alanda düzenlenen en büyük yarışmalardan biri. Katılımcıların yeni fikirler sunmaya veya güncelledikleri fikirlerini yeniden sunmaya teşvik edildiği yarışmanın bir sonraki aşamasında bu fikirler yeniden incelenecek. Yarışmaya 18 Ocak-1 Mart 2011 tarihleri arasındawww.ecomagination.com/challenge adresinden başvurulabilecek.

Öncü girişimcilik ve yenilik fikirlerinin sahipleri yatırım, ticari ilişkiler ve diğer ortaklık fırsatlarıyla ödüllendirilecek. Bunun yanı sıra, GE yöneticileri ve önde gelen akademisyen ve teknoloji uzmanlarından oluşan jüri heyeti beş kişiye 100.000 dolarlık Yenilik Ödülü verecek. Bu aşamadaki jüri heyeti ilk aşamada fikirlerini sunan ve Yarışma Topluluk Lideri olarak hizmet vermeyi kabul etmiş bulunan bir katılımcı grubunu da içerecek. Bu üyeler “Eve Güç Kazandırma” amaçlı fikirlerin değerlendirilmesine jüriye ve ileride yarışmanın yönlendirilmesine yardımcı olacaklar.

Yarışma önde gelen girişim sermayesi şirketleri Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve RockPort Capital ile Wired dergisi Genel Yayın Yönetmeni Chris Anderson’ın işbirliği ile Temmuz 2010′da başlatıldı. Ayrıca İngiltere merkezli, kâr amacı gütmeyen bir şirket olan ve şirketlerle karbon emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmalar yapan Carbon Trust da düşük karbon teknolojileri ticaretindeki uzmanlığıyla katkı sağlamak üzere aramıza katıldı. Yarışma GE’nin ecomagination ticari stratejisinin bir parçası olarak ve yenilikçi, temiz enerji teknolojilerinin kullanıması ve en ümit verici projelerin finanse edilmesine yardımcı olması amacıyla küresel bir taahhüt olarak geliştirildi.

Eko-ev’de iki ana kategoride yarışılabilir: Yönetim yazılımları, cihazlar ve klimaları da kapsayan enerji verimliliği kategorisi ve güneş, rüzgâr, su ve biyokütle enerjilerini kapsayan yenilenebilir enerji kategorisi.

GE, seçilen yarışmacılara aşağıdaki yollardan GE ile ticari bir ilişki geliştirme fırsatı sunacak: 

Yatırım: Hâlihazırda GE ve ortakları tarafından 200 milyon doların 55 milyon doları taahhüt edilmiş durumda ve ümit vaat eden fikirlere finansman yaratmaya yönelik fırsatların değerlendirmesi devam ediyor. 

Doğrulama: Yarışmacının ticari stratejisinin GE teknik ve ticari ekipleri ile derinlemesine görüşmeler yoluyla değerlendirilmesi; 

Dağıtım: Bir şirket kurulması ve küresel bir çap kazandırılması için GE ile ortaklık fırsatlarının araştırılması;

Gelişme: Teknoloji ve ürün gelişimini hızlandırmak üzere GE’nin teknik altyapısı ve GE Küresel Araştırma Merkezlerinin destek vermesi, veya;

Büyüme: Yarışma ürünlerinin pazarlanması için mevcut GE müşterilerinden yararlanma fırsatlarının araştırılması.

Wired dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Yarışma danışmanı Chris Anderson “İnternet ve diğer dijital gereçlerin ortaya çıkışı evlere kadar her seviyede enerji tasarruflu çözümlerin yolunu açtı. ‘Ecomagination Yarışması’nın bu yeni aşaması bu yeni gereçleri evlerdeki enerji yönetimini iyileştirmek üzere tüm dünyadan yenilikçi fikirlerle kaynaştıracak. Bugüne kadar gösterilmiş olan büyük ilgi insanların küresel enerji sorunlarımıza kendi yöntemleri ile çözüm arama tutkusunu yansıtıyor. Bir sonraki aşamada keşfedilmeye ve desteklenmeye hazır fikirleri bekliyoruz” dedi.

GE’nin “ecomagination challange: Evinize Enerji Verin” ve “Şebekeye Enerji Verin” yarışmaları hakkında daha fazla bilgi www.ecomagination.com/challenge adresinden temin edilebilir. Bu sitede katılım şartları, jüri heyeti ve yarışmanın 16 Kasım 2010 tarihinde ilan edilen ilk tur galipleri hakkında ayrıntılı bilgiler ve videolar da yer almaktadır.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 268
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.