Gelecekte Torrent‘i Şekillendirecek Olan Teknolojiler

Ücretsiz dosya paylaşım sitelerinin son zamanlarda üst üste kapanması, Torrentin geleceği ile ilgili bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Kullanıcıların dosya paylaşım amacıyla birbirini bulmasını sağlayan ücretsiz Pirate Bay sitesinin kapanmasıyla, Peer Exchange, Magnet Link ve DHT’nin Torrent dosyalarının yerini alması beklentileri arttı.

Torrent ile ilgili beklentiler, takipçi sitelerin (tracker) yerini PEX ve DHT gibi takipçi teknolojilerin alması olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar arası ağ teknolojisi ile çalışmakta olan bu sistem, tıkla ve ekle şeklindeki bağlantılar ile gerçekleşiyor.

Yeni tracker siteleri açılırken, Peer to Peer (P2P) dosya paylaşımının devamı, DHT ve PEX’in durumuna bağlı olacak. DHT, dosya paylaşımı işlemini gerçekleştiren kullanıcıların IP adreslerinin bulunmasını sağlayan, tracker’a yardımcı olan bir uygulama.

DHT’nin yazılım kurulumuyla birlikte aktif olması ve kapatılmaması tavsiye ediliyor. Böylece daha hızlı dosya indirilebiliyor ve daha fazla kaynak bulunabiliyor. Yarım kalan dosyalar olduğunda, bu dosya tracker’da bulunmasa bile, DHT uygulaması sayesinde dosya tamamlama şansı artırılıyor.

Peer Exchange (PEX), DHT’de olduğu gibi, IP adreslerini bulmaya yarayan bir uygulama. Bağlı olunan diğer kullanıcıların kaynaklarını zincirleme olarak keşfedebiliyor ve indirim hızını artırıyor.

Torrent’in yerini alacağı düşünülen Magnet link ise, tek tıklama ile torrent dosyalarını bilgisayara kaydetmeden, işlemciye aktarabiliyor. İndirilmiş dosyalar kontrolden geçiriliyor. Gerekli olan bant genişliği, torrent dosyası yerine aktarılıyor ve bantgenişliği azaltılıyor. Böylece, daha fazla bilgi depolanıyor.

En çok kullanılan torrent işlemcileri; Vuze, uTorrent, BitComet, BitTorrent ve Transmission, en çok kullanılan torrent yazılımları ise DHT ve Peer Exchange destekli olanlardır.

Kaynak: BilişimHaber
Tarih:
Hit: 1847
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.