Gigabyte’tan Entegre SSD’li Anakart

lash hafızalar hayatımıza SD kart ve USB bellekler ile girdi. Bu hafıza biçimi HDD gibi bilgileri fiziksel olarak saklamak yerine mantıksal olarak depolama yapıyordu. Bu onu hem daha güvenli hem de daha küçük yapıyordu.

Aradan geçen süre içerisinde SSD yani katı hal diskleri ortaya çıkmaya başladı. Temel olarak baktığımızda SD kart ve USB’lerde kullanılan hafıza biçimini kullanan SSD’ler, bilgisayar kullanımı için geliştirilmişlerdi. Bu da bizlere SSD’nin çok hızlı olabileceğini gösterdi. Ortalama bir HDD 80/90 mb/sn gibi yazma-okuma hızlarına sahipken en ucuz SSD’ler bile rahatlıkla 140 mb/sn değerine ulaşabiliyor. Günümüzde 2GB/sn gibi değerlere sahip SSD’ler görmek mümkün.

İlk başta SSD’ler HDD gibi SATA girişi üzerinden kullanılıyordu. Bu sebeple genelde 2.5 ve 3.5 inç boyutlarından üretiliyorlardı. Bir süre sonra hız sınırlarını zorlayan PCI-e SSD’ler piyasaya girdi. Daha sonra da SSD’leri parçalama fikri ortaya çıktı. Bu konuda MacBook Air’ın da önemli bir katkısı oldu. Bu ultra ince üründe yer problemleri yaşayan Apple, SSD’nin flash hafıza modüllerini birbirinden ayırarak SSD’lerin avantajlarına bir yenisini daha ekledi.

Şimdi ise Gigabyte, SSD’lerin yeni bir kullanım şekliyle karşımızda. Firmanın yeni anakartı Z68XP-UD3-iSSD, üzerinde bir SSD ile birlikte geliyor. Anakart Intel’in Z68 yongasetini kullandığından kullanılan SSD’nin markası da Intel olmuş. 20GB büyüklüğündeki SSD, Intel’in 311 serisinden ve Smart Response teknolojisine sahip. Bu teknoloji sık kullanılan bilgileri SSD üzerinde depolayarak daha hızlı açılmasını sağlıyor. Ayrıca bir HDD monte edildiğinde hibrit sürücü olarak görev yapmaya devam ediyor.

20GB hafıza elbette günümüzde yeterli bir hafıza değil. Ancak işletim sistemi gibi sık erişilen bilgilerin saklandığı bir SSD, bilgisayarın performansına olumlu katkı yapacaktır. Bundan sonra bir HDD ya da SSD ile depolama kapasitesini artırmak size kalmış.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 518
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.