Girişim Fabrikası Kapılarını Açtı

Fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak ve girişimciliğe destek vermek amacıyla Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) ve Turkcell stratejik ortaklığında kurulan Girişim Fabrikası, 4 Mayıs 2011 Çarşamba günü kapılarını girişimcilere açtı. Açılışını Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Rektör Prof. Erhan Erkut, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin’in birlikte yaptığı Girişim Fabrikası, 300 metrekarelik alan içerisinde yılda 8 ila 16 arasındaki yeni firmaya ev sahipliği yapacak.

 

6 projeye yeşil ışık yakıldı

Şu ana kadar yaklaşık 90 başvuru alan Girişim Fabrikası’nın ilk yönetim kurulu toplantısı 29 Mart 2011’de yapıldı,  6 girişimin Girişim Fabrikası’na girişi onaylandı.  Şu anda Girişim Fabrikası’nda yer alan projeler eBrandValue, Antropi, Neoses, KogniGo, MystIC ve Turkcell TeknoFikir Yarışması finalistleri arasında yer alan SiS.

Temel iş ortamı imkanlarından yatırımcılarla buluşmaya, tam kapsamlı bir destek programı

“İş hızlandırma merkezi” formatında kurulan Girişim Fabrikası’nın kuluçka merkezleri gibi oluşumlardan en önemli farkı, ÖzÜ akademisyenleri ve tecrübeli seri girişimcilerin birlikte pratik ve teorik koçluğu/mentorluğuyla hedefe odaklı stratejiler geliştirilmesi, girişimcilerin Türkiye’deki tüm melek yatırımcı ağları ile buluşturulması ve profesyonel servis desteklerinin verilmesi. Girişimcilerin, 12 ay içinde yatırımcı desteği de alarak ”mezun olmaları” hedefleniyor. Mobil odaklı girişimcilerden başarılı olanlar ayrıca Türkiye’nin en büyük iş ortaklığı ekosistemi Turkcell Partner Program’a katılma şansına da sahip olabilecek.

Kimler, nasıl ve nereye başvurabilir?

Girişim Fabrikası’na net bir iş planına ve en az iki kişilik girişimci ekibine sahip girişimciler zamanlarının tamamını projede geçirme şartıyla, okul veya sektör kriteri gözetilmeksizin ücretsiz başvurabiliyor. Adayların öncelikle www.girisimfabrikasi.com adresinden online başvuruda bulunması gerekiyor. Online başvuru ardından, uygun görülen adaylar, projelerini sunmak için davet ediliyor. Girişim Fabrikası Direktörü ve ilgili proje konusunda uzman akademisyene yapılan sunumun sonrasında ise uygun bulunan projelerin girişimcilerine iş planı eğitimi ve yönetim koçluğu hizmeti veriliyor.

Girişimcilerin, eğitimin ardından okulun geniş olanaklara sahip kütüphanesinden yararlanarak ve ilgili akademisyenlere danışarak, 15 gün içinde iş planı hazırlayıp bunu Fabrika Yürütme Kurulu’na sunması bekleniyor. Bu aşamayı da geçen girişimci iki günlük yoğun temel ders eğitimlerini alarak Girişim Fabrikası’nda çalışmaya başlayabiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 564
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.