Google, 2. çeyrek kârını açıkladı

Google, 30 Haziran’da sona eren 2011′in ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Bir önceki çeyrekte beklentilerin oldukça altında kalan ve 2. çeyrek için de karamsar senaryoların ortaya çıkmasına neden olan düşük rakamların yerine bu kez rekor artışlar olduğu gözleniyor.

2. çeyrekteki gelirini 9,026 milyar dolar olarak açıklayan Google, böylece beklentilerin yaklaşık 500 milyon dolar üzerine çıkarak rekor kırdı. Bir önceki çeyrekte toplam gelirlerini sadece 135 milyon dolar arttırmayı başarmış olan Google, bu kez 1. çeyreğe göre 451 milyon dolarlık bir artışa ulaşmış oldu. Bu rakamlar bir önceki yıla göre %32′lik bir büyümeyi gösteriyor.

Google’ın 2. çeyrek gelirlerinin yaklaşık %70‘i kendi işlettiği sitelerden geliyor. 6,232 milyar dolarlık bu gelirin yanı sıra iş ortaklığı programları sayesinde elde ettiği gelir 2,484 milyar dolar. Google’ın diğer gelirleri ise pastanın çok daha ufak bir parçasını oluşturuyor ve 2. çeyrekte firmanın diğer gelirleri 310 milyon dolar olarak açıklandı.

Google iş ortaklığı programları ile Adsense reklamları yayınlayan sitelere de geçtiğimiz çeyrekte 2 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını belirtti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1859
Yazar: CiaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.