Google, Anlamsal Arama Teknolojisi Geliştiriyor!

Arama motoru optimizasyonu oyunu geçtiğimiz aylarda kızışsa da, belirgin bir şey var, anahtar kelimeler. Her yerdeler! İçeriğiniz, meta etiketleriniz, içeriğiniz, linkleriniz… Nereye çekerseniz çekin, işin başında anahtar kelimeler var.

Google’ın en son algoritma güncellemelerinde bile, anahtar kelimeler en önemli oyuncu konumunda bulunuyor. Fakat Google Arama’nın yöneticisi Amit Singhal’dan gelen açıklama, Google’ın oyunu değiştireceğini, anlamsal aramaya doğru kayacağını gösteriyor…

Anlamsal (Semantik) arama nedir?

Anahtar kelimelerin içermediği bir unsur var: insan unsuru. Siz bir kelime girdiğinizde, şimdiki Google, kelimelerin anlamıyla ilgilenmiyor. Yalnızca içinde o kelimeleri (sizin yazdığınız sıraya göre) içeren siteler arasından en iyi tahminlerini yayınlıyor. Anlamsal aramada ise, kelimenin anlamı ön planda. Mesela “onlar” ve “onların” iki benzer kelime. Fakat anlamları farklı. Aynı “Avrupa” ve “Yakası” kelimeleri gibi, tabii bir araya gelince “Avrupa Yakası” olup, bambaşka bir anlam doğuruyorlar, İstanbul’un yarısını…

Anlamsal arama yeni bir konsept mi, diye soracak olursanız, değil. 2008 yılında ortaya çıkmaya başlayan anlamsal arama motorları, dil üzerine yoğunlaşıyordu. Mesela Hakia bunlardan biri. Fakat bu “anlamsal arama” teknolojisinin günümüzde yeniden duyulmaya başlamasının nedeni, şüphesiz Google’ın teknolojiye olan ilgisi. Hatta Apple’ın Siri’sine “Google Assistant” ile cevap vermesi, ilgisinin büyük olduğunu gösteriyor.

Bilgi Kümesi

Anlamsal arama sisteminin kaynağı, Google’ın Bilgi Kümesi teknolojisi, yani insanların ne arayabileceğine dair girdilerin oluşturduğu bir bilgi kümesi. Bu sayede Google neyi merak ettiğinizi anlamış olmakla kalmayacak, aynı zamanda sorunuz ile en çok alakalı siteleri size gösterecek. Yani “10 benzer site”nin yerini, sorularınızın cevabını içerebilecek olan 10 site alacak.

Bu, SEO için ne demek?

Anahtar kelimeleri alt etmek kolay. Anlamsal aramada ön sıralara çıkmak için, anahtar kelimeleri yalnızca doğru yerlere yazmanız yeterli değil. İnsanların ne aramak isteyeceğini de iyi bilmeniz gerekiyor.

Kullanıcı arama yaptığında, bir soruya cevap bulmak ister. Anahtar kelime teknolojisini etkili kullanan bir kullanıcı ise, sorunun içinde geçen anahtar kelimeleri aratmakla yetinmek zorunda kalır. Anlamsal aramada, işler değişecek. Yalnızca anahtar kelimeleri aratmak yerine, soruyu yazıp, gerçek anlamına uygun cevaplar elde edebileceksiniz.

Mesela, insanlar “yoga” kelimesini aratarak neyi arıyor olabilir?

  • Yoga nedir?
  • Değişik yoga çeşitleri
  • Değişik yoga pozisyonları nasıl yapılır
  • Yoga kıyafetleri nasıl seçilir
  • Yoga egzersizleri videoları

Olasılıkların sonu yok… Bu yüzden bunu diğer insanlar en basit hangi şekilde sorar, diye düşünürseniz, anlamsal arama motorunun yükü hafiflemiş olur. Dili doğal haliyle kullanmak ise en güzeli.

Google Bilgi Kümesi ile, Google şimdi kendi sorularını cevaplıyor olacak. Ve şimdi yalnızca diğer şirketlerle değil, Google ile de yarışıyor olacaksınız…

Kaynak:
Tarih:
Hit: 624
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.