Google Arama Motoru Güncellendi

Google’ın yeni arama algoritması güncellemesi sizin sitenizi, Google arama sonuçlarında olmasını beklediğiniz yerden farklı bir yerle karşılaştırabilir.


Resmi Google Blog’unda yayınlanan yazıya göre, arama motorunun kalbinde yapılmış bir değişiklik sonucu artık eski sonuçlardan önce, daha yeni, daha güncel sayfalar en ön sıralarda çıkıyor.

Örneğin, güncel bilgi aramalarınızda faydalı olamayacak 1 yıllık arama sonuçları, sizin istediğiniz bilgiden bağımsız sonuçlar döndürebiliyordu. Deprem sözcüğünü arattığınızda Van Depremi ile ilgili haberlere daha zor ulaşılıyordu.Ancak artık Google en son olaylarla ilgili sonuçları en ön sırada getirecek.

Google’ın iddiasına göre aramaların %35’i bu şekilde yapılan, günceli aramalar ve bu nedenle güncele ulaşmak daha önemli. Ancak tarihsel olayları bulurken daha sıkıntı yaşatacak gibi duruyor Google’ın bu tercihleri.

Son olarak ise Google’ın aslında bunu sadece yeni sonuçların en üste çıkması amacıyla yapmıyor, çöp sonuç denilen, yalnızca arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için hazırlanmış reklam içerikli sayfaların engellenmesi için de sık olarak algoritma değişikliğine gidiyor. Ancak bu kadar kapsamlı bir değişiklik son zamanlarda ilk kez karşımıza çıkmakta.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 962
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.